Hlavní obsah
Držení za ruce snižuje stres. Foto: Profimedia.cz

Jednoduché gesto, které vztah činí pevnějším

Doteky sehrávají v našich životech velmi důležitou roli. Stejně tak i držení za ruce v našich vztazích. V tomto případě přitom nejde jen o dotek jako takový, ale i pocit mít možnost o někoho se opřít. Proto je tak důležité vzít druhého za ruku v okamžiku, kdy mu není dobře, sužuje ho smutek, naštvanost či jiná trápení, ale i jako gesto zamilovanosti a skutečné lásky.

Držení za ruce snižuje stres. Foto: Profimedia.cz
Jednoduché gesto, které vztah činí pevnějším

Podle vědců je přitom úplně jedno, jakým způsobem druhého za ruku držíte, většinou se jedná o čistě intuitivní záležitost. Pocit zklidnění pak nastává téměř okamžitě, zejména na ženy to funguje doslova magicky.

Může za to náš mozek. Jak ukázala studie psychologů z University of Virginia, skrz prsty dostává mozek signál, který zaktivuje centra reagující na stres.

U žen, které se zúčastnily studie, se ukázalo, že po stisku jejich ruky došlo k významnému snížení stresu, byť se jednalo o cizího člověka. Jakmile šlo o blízkou osobu, došlo u nich k ještě většímu zklidnění, což bylo patrné i ze všech výsledků magnetické rezonance.

Časté držení za ruce tak pomáhá i vztahům k rovnováze a harmonii. Čím méně stresu mezi partnery je, tím je i větší pravděpodobnost vzájemné pohody a štěstí, a pak také celkového zdraví.

Což potvrdila už dřívější studie sledující 300 žen hospitalizovaných pro bolesti na hrudi či srdeční infarkt. Ženy uváděly, že s partnerem nežily v harmonickém vztahu, velmi často byly v obrovském stresu.

Pokud tedy chcete zůstat zdraví, pak je důležité soustředit se i na kvalitu vztahu, ve kterém žijete. Pokud ve vztahu převažuje negativita a stres, pak je to cesta do pekel. Velmi významně to zvyšuje riziko srdečních infarktů a dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Až vám tedy příště nebude do zpěvu, či naopak vašemu partnerovi, pak ho chyťte za ruku. I když bude zprvu jeho reakce odmítavá, nenechte se odradit... podruhé už vás nepustí a vzápětí se vám oběma brzy uleví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků