Hlavní obsah
Před několika lety se objevil Waldemar Matuška v roli kmotra CD Heleny Vondráčové. Foto: Václav Znamenáček

Častá práce na počítači nepoškozuje zrak

Mnozí rodiče jen ztěží odtrhávají své potomky od počítačových obrazovek. Většinou se obávají, že časté vysedávání u počítačů zničí jejich dětem zrak. Žádné studie to však dosud neprokázaly a nesvědčí o tom ani zkušenosti očních lékařů.

Před několika lety se objevil Waldemar Matuška v roli kmotra CD Heleny Vondráčové. Foto: Václav Znamenáček
Častá práce na počítači nepoškozuje zrak

Dnešní mladá generace sice nosí častěji brýle, není to ale způsobeno tím, že by více sledovala televizi či pracovala na počítači.

"Dlouhodobé sledování obrazovky zvyšuje únavu očí, ale není příčinou přibývání dioptrií," uvedla primářka Centra očních vad Fakultní nemocnice Motol Jitka Řehořová. "Při delší práci na počítači se projeví zraková únava, protože obrazovka kmitá," potvrdil Jaroslav Baumruk ze Státního zdravotního ústavu.

Rodiče dětí s oční vadou se rozhodně nemusejí počítače obávat. "My naopak u dětí slabozrakých počítače doporučujeme, aby na učení viděly. Pro ně jsou počítače velkou pomocí, aby mohly studovat," zdůraznila Řehořová.

Věnujte pozornost anketě pod článkem:
Kolik času denně trávite na počítači?

Nezbytné jsou přestávky

Důležité podle primářky je, aby děti u počítače měly pauzy. Po každé hodině práce by měla následovat čtvrthodina přestávky. Pokud dítě pálí z obrazovky oči, je to ze soustředěného sledování obrazovky, při kterém zapomíná mrkat. Povrch oka se tak nedostatečně zvlhčuje.

Děti trávící čas u počítače prý trpí spíše bolestmi hlavy a zad než problémy s očima. Měly by mít židli správné výšky, aby seděly s rovnými zády a chodidly dosáhly na zem či příčku židle. Ruce na klávesnici by měly svírat s tělem pravý úhel. Dobrou pomůckou jsou i speciální brýle na počítač.

Anketa
Kolik času denně trávíte na počítači?
Počítač nepoužívám
3.3 %
Jednu hodinu
4 %
Dvě hodiny
5.7 %
Tři hodiny
7.3 %
Více
79.7 %
Celkem hlasovalo 3070 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků