Americké psycholožky Helen Fisherová a Susan Hughesová se výzkumem líbání dlouho zabývaly a zjistily, že muži i ženy hodnotí spojení úst milenců na škále jedna až pět shodně pěti body. Muži i ženy tedy považují líbání za důležitou součást intimní interakce, obě pohlaví líbáním zjišťují, jak se k nim protějšek bude hodit, a obě pohlaví také méně přitahuje někdo, kdo se líbá špatně. Ale tím podobnosti pohlaví končí.

Zatímco pro ženy je špatný polibek známkou konce a nechtějí pokračovat v dalším intimním sbližování, pro muže není takový polibek známkou konce hned. Chtějí před ním ještě sex. Pro ženy je líbání sice také známkou, že k souloži může dojít, ale spíše u dlouhodobých partnerů, zatímco pokud znají muže teprve krátce, líbání nemusí být známkou ochoty k souloži.

Ženy také zpočátku po seznámení nemají hned rády příliš smyslné líbání plné výměny slin a hlubokého pronikání jazykem do úst. Pokud tedy netouží po sexu na jednu noc, ale po dlouhodobém vztahu. To muži ovšem podvědomě vědí, protože jakmile žena začne být intenzivní v líbání a hodně sliní, je to známka, že je vzrušená a touží po spojení. Sliny navíc obsahují testosteron, takže intenzivní líbání s výměnou slin muži zajistí, že žena dostane dávku testosteronu, více se vzruší a je ochotnější se milovat.