Britský list The Mail on Sunday uvádí, že pokud se muž pokouší o krásku, kterou sám vnímá jako "mimo své možnosti", pak je stres, který zažívá, srovnatelný s vyskočením z letadla. Hladina "stresového hormonu" kortizolu stoupá a infarkt může být pravděpodobnější než to, že snaha o sblížení vyústí v rande.

Do studie se zapojilo 84 studentů, jimž vědci změřili hladinu kortizolu před tím, než je jednotlivě nechali o samotě s krásnou ženou, kterou předtím testovaní neznali; a pak jim znovu změřili hladinu hormonu.

"V téhle studii jsme předpokládali, že ve většině mužů může přítomnost krásné ženy vyvolat dojem, že jde o příležitost ke vztahu," uvedli vědci. "Studie ukázala, že se hladina kortizolu zvýšila po vystavení pětiminutovému, krátkému společenskému kontaktu s mladou, přitažlivou ženou. Poskytuje to důkaz, že mezilidská interakce může mít vliv na sekreci kortizolu."

Ovšem pro muže, kterým se seznámení s krasavicí podaří a začnou s ní chodit, může být realita ještě horší. Studie tvrdí, že stres z dlouhodobého vztahu může způsobit chronicky zvýšenou hladinu kortizolu, která - paradoxně - vede k impotenci. Kortizol má ovšem i kladné stránky - může člověku dodat rychlý příděl energie v krizové situaci, jež mu umožní přežít či přestát bolest; včetně té způsobené rozchodem.