Hlavní obsah
Trojnásobná matka Tamara Klusová jako Lada, bohyně lásky a harmonie. Foto: Ivy Morgen

Deník, který pomůže ženám objevit v sobě bohyně

Hledat v sobě bohyni je dnes pro mnoho žen módní záležitost. A není vlastně divu, že je tato lehce ezoterická záležitost v současném technokratickém světě láká. Božsky se jistě cítily i slavné herečky, modelky a sportovkyně, když se do Živy, Morany nebo Koljady stylizovaly kvůli focení pro jeden výjimečný deník.

Trojnásobná matka Tamara Klusová jako Lada, bohyně lásky a harmonie. Foto: Ivy Morgen
Deník, který pomůže ženám objevit v sobě bohyně

Jenže co to vlastně znamená? Rozpuštěné vlasy, v nich květinový věnec, a splývavá sukně? „Bohyně je slovo, které vyvolává mnoho emocí,“ myslí si Tamara Klusová, manželka zpěváka Tomáše Kluse. „Ale ona je skrytá v každé ženě,“ dodává.

Je to ženská síla, plodnost, láskyplnost, něha, intuice, chápání světa ve větším celku. Je na nás, kolik dokážeme té bohyni v sobě dát prostoru,“ domnívá se trojnásobná matka. Nadužívání tohoto výrazu naopak vadí kněžce Lilii Khousnoutdinové, přítelkyni miliardáře Karla Janečka, která se zabývá starými mýty a ženskými archetypy.

Ideálním mužem žen by byl ten, který by na ně pohlížel jako na bohyně a choval se k nim jako k malým dětem
Oscar Wilde

„Vypadáš jako bohyně, jsi bohyně, máš božské šaty, to je dnes běžné říkat. Je tím myšleno, že žena je krásná a zářící. Já ale jsem přesvědčena, že si slovo bohyně zaslouží větší úctu, než mu často v každodenním používání dáváme. Bohyně je příroda, matka země, naše planeta, luna a její cykly. Plodnost, energie života, která koluje ve všech živých bytostech. Je to něco, co nás přesahuje,“ říká Lilia Khousnoutdinová.

Dodává, že ji samozřejmě potěší, složí-li jí někdo kompliment, ale nemusí slyšet, že je bohyně. „Slovo žena je dostatečně úžasné, veliké a hluboké. Bohyně je pro mě to, k čemu mohu vzhlížet,“ upozorňuje.

Božský název Vesna si pro svou dívčí kapelu zvolila zpěvačka a textařka Patricie Fuxová, která se proslavila textem k hitu Mám boky jako skříň. Kromě pop-music ji baví zkoumat svět starých slovanských bohyň. Každá z nich měla na starost jinou část roku a taky jiné vlastnosti. „Být bohyní pro mě znamená mít sebevědomí, které však není stálé,“ upozorňuje zpěvačka.

Pro ženy - hledačky vnitřního božství - nyní vytvořila deník, který lze použít kdykoli, neboť je cyklický.

Ženám rozkryje tajemství našich tradičních svátků a také zapomenutých slovanských bohyní. Ať už je to Vesna, Lada, Živa, Mokoš, Morana či Koljada, každá z těchto dávných bohyň v sobě nese jinou vlastnost. Jejich prostřednictvím mohou ženy tyto kvality objevit také v sobě.

Bohyně udělali z žen muži. Ženy jim to jenom občas musejí připomenout
spisovatel a operní zpěvák Ladislav Muška

Bohyni Rodu představuje lyžařka Šárka Strachová. Jako bohyně Živa pózovala herečka Ester Geislerová. Miss z dětského domova Veronika Kašáková je Vesnou. Herečka Sara Sandeva jako Kostroma, symbol ženské přitažlivosti. Rusalku divokých vod Kupalu ztvárnila herečka Klára Issová.

Bohyni Rodu, která ochraňuje rodovou linii, představuje Šárka Strachová.

Foto: Ivy Morgen

Jako bohyně Živa, matka života a úrody, pózovala Ester Geislerová.

Foto: Ivy Morgen

Sara Sandeva jako Kostroma, symbol ženské přitažlivosti.

Foto: Ivy Morgen

Rusalku divokých vod Kupalu ztvárnila Klára Issová.

Foto: Ivy Morgen

Patronce správné volby Svíze propůjčila tvář herečka Mahulena Bočanová. A Lilia Khousnoutdinová je Libuší. „Představuje pro mě spojku mezi světem bohů a lidí,“ říká.

Patronce správné volby Svíze propůjčila tvář Mahulena Bočanová.

Foto: Ivy Morgen

Zosobněním bohyně úrodné země Mokoš se stala Vanda Hybnerová.

Foto: Ivy Morgen

„Každý měsíc nabídne nová témata, podněty k inspiraci, a dokonce i rituály. Deník je určen pro ty ženy, které chtějí konečně zahodit pochybnosti o sobě a cítit se jako bohyně,“ tvrdí zpěvačka kapely Vesna, která pro božský deník spolu s dalšími dvanácti ženami zapózovala jako Jitřenka, což je bohyně ranních červánků a v římském Pantheonu jí nejvíce odpovídá Venuše.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků