Hlavní obsah

Deník, který pomůže ženám objevit v sobě bohyně

29. 12. 2019, 13:54
Právo, Lucie Jandová

Hledat v sobě bohyni je dnes pro mnoho žen módní záležitost. A není vlastně divu, že je tato lehce ezoterická záležitost v současném technokratickém světě láká. Božsky se jistě cítily i slavné herečky, modelky a sportovkyně, když se do Živy, Morany nebo Koljady stylizovaly kvůli focení pro jeden výjimečný deník.

Foto: Ivy Morgen

Trojnásobná matka Tamara Klusová jako Lada, bohyně lásky a harmonie.

Článek

Jenže co to vlastně znamená? Rozpuštěné vlasy, v nich květinový věnec, a splývavá sukně? „Bohyně je slovo, které vyvolává mnoho emocí,“ myslí si Tamara Klusová, manželka zpěváka Tomáše Kluse. „Ale ona je skrytá v každé ženě,“ dodává.

Je to ženská síla, plodnost, láskyplnost, něha, intuice, chápání světa ve větším celku. Je na nás, kolik dokážeme té bohyni v sobě dát prostoru,“ domnívá se trojnásobná matka. Nadužívání tohoto výrazu naopak vadí kněžce Lilii Khousnoutdinové, přítelkyni miliardáře Karla Janečka, která se zabývá starými mýty a ženskými archetypy.

Ideálním mužem žen by byl ten, který by na ně pohlížel jako na bohyně a choval se k nim jako k malým dětem
Oscar Wilde

„Vypadáš jako bohyně, jsi bohyně, máš božské šaty, to je dnes běžné říkat. Je tím myšleno, že žena je krásná a zářící. Já ale jsem přesvědčena, že si slovo bohyně zaslouží větší úctu, než mu často v každodenním používání dáváme. Bohyně je příroda, matka země, naše planeta, luna a její cykly. Plodnost, energie života, která koluje ve všech živých bytostech. Je to něco, co nás přesahuje,“ říká Lilia Khousnoutdinová.

Dodává, že ji samozřejmě potěší, složí-li jí někdo kompliment, ale nemusí slyšet, že je bohyně. „Slovo žena je dostatečně úžasné, veliké a hluboké. Bohyně je pro mě to, k čemu mohu vzhlížet,“ upozorňuje.

Božský název Vesna si pro svou dívčí kapelu zvolila zpěvačka a textařka Patricie Fuxová, která se proslavila textem k hitu Mám boky jako skříň. Kromě pop-music ji baví zkoumat svět starých slovanských bohyň. Každá z nich měla na starost jinou část roku a taky jiné vlastnosti. „Být bohyní pro mě znamená mít sebevědomí, které však není stálé,“ upozorňuje zpěvačka.

Jak kniha o žítkovských bohyních obrátila lidem život

Styl

Pro ženy - hledačky vnitřního božství - nyní vytvořila deník, který lze použít kdykoli, neboť je cyklický.

Ženám rozkryje tajemství našich tradičních svátků a také zapomenutých slovanských bohyní. Ať už je to Vesna, Lada, Živa, Mokoš, Morana či Koljada, každá z těchto dávných bohyň v sobě nese jinou vlastnost. Jejich prostřednictvím mohou ženy tyto kvality objevit také v sobě.

Bohyně udělali z žen muži. Ženy jim to jenom občas musejí připomenout
spisovatel a operní zpěvák Ladislav Muška

Bohyni Rodu představuje lyžařka Šárka Strachová. Jako bohyně Živa pózovala herečka Ester Geislerová. Miss z dětského domova Veronika Kašáková je Vesnou. Herečka Sara Sandeva jako Kostroma, symbol ženské přitažlivosti. Rusalku divokých vod Kupalu ztvárnila herečka Klára Issová.

Foto: Ivy Morgen

Bohyni Rodu, která ochraňuje rodovou linii, představuje Šárka Strachová.

Foto: Ivy Morgen

Jako bohyně Živa, matka života a úrody, pózovala Ester Geislerová.

Foto: Ivy Morgen

Sara Sandeva jako Kostroma, symbol ženské přitažlivosti.

Foto: Ivy Morgen

Rusalku divokých vod Kupalu ztvárnila Klára Issová.

Patronce správné volby Svíze propůjčila tvář herečka Mahulena Bočanová. A Lilia Khousnoutdinová je Libuší. „Představuje pro mě spojku mezi světem bohů a lidí,“ říká.

Foto: Ivy Morgen

Patronce správné volby Svíze propůjčila tvář Mahulena Bočanová.

Foto: Ivy Morgen

Zosobněním bohyně úrodné země Mokoš se stala Vanda Hybnerová.

„Každý měsíc nabídne nová témata, podněty k inspiraci, a dokonce i rituály. Deník je určen pro ty ženy, které chtějí konečně zahodit pochybnosti o sobě a cítit se jako bohyně,“ tvrdí zpěvačka kapely Vesna, která pro božský deník spolu s dalšími dvanácti ženami zapózovala jako Jitřenka, což je bohyně ranních červánků a v římském Pantheonu jí nejvíce odpovídá Venuše.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků