Hlavní obsah
Kliniky dávají ženám často falešnou naději. Foto: Profimedia.cz

Zmrazení vajíček nezaručuje, že v budoucnu otěhotníte. Úspěšnost je méně než pětinová

Stále více žen, které z nějakého důvodu odkládají své těhotenství na dobu neurčitou, spoléhá na zmrazení vajíček. Bohužel ani tento krok jim ale nezaručuje, že posléze skutečně otěhotní. Úspěšnost jednoho IVF zákroku je v těchto případech průměrně 18 %. Často tak ženy musí podstoupit hned několik IVF pokusů a ani tak není jistota, že se to podaří.

Kliniky dávají ženám často falešnou naději. Foto: Profimedia.cz
Zmrazení vajíček nezaručuje, že v budoucnu otěhotníte. Úspěšnost je méně než pětinová

Odborníci z centra umělého oplodnění v britském Newcastlu zanalyzovali data všech žen, jež podstoupily IVF ve Velké Británii za posledních 15 let. Zaměřili se i na ženy, jež podstoupily tento zákrok pomocí zmrazeného vajíčka. Úspěch takového oplodnění byl přitom v průměru 18procentní (necelá pětina).

Samozřejmě díky vědě a vývoji v tomto odvětví medicíny se to poslední roky zlepšuje a jsou i kliniky, které mají úspěšnost jednoho zákroku vyšší než 18 procent, nicméně i tak se nejedná o žádná závratná čísla.

K úspěšnému těhotenství ze zmrazených vajíček je často zapotřebí hned několik pokusů.

Každá žena by si tohoto měla být vědoma, stejně tak toho, že hormonální stimulace před odebíráním vajíček a jejich zmrazení a následně i při IVF je pro organismus velká zátěž a nemusí se to obejít bez zdravotních potíží.

Samozřejmě je mnoho žen s nejrůznějšími zdravotními problémy, pro které jsou zmrazená vajíčka alespoň nějakou nadějí na to mít v budoucnu děti, zde o smyslu není třeba pochybovat.

Nicméně jsou-li ženy zdravé, měly by při svých rozhodnutích vždy zvážit všechna pozitiva i negativa a nerozhodovat se jen dle reklam mnohých center neplodnosti. Kliniky léčící neplodnost totiž často dávají ženám falešnou naději, a to tím, že zveličují své úspěchy se zmrazenými vajíčky.

Jedna londýnská klinika například tvrdila, že šance na otěhotnění se zmrazenými vajíčky je vysoká a pohybuje se okolo 65 procent, přičemž realita byla jen 15 %. V posledních letech se míra úspěšnosti zvyšuje, nicméně stále se jedná o hodnotu max. 19 % na jeden cyklus.

Mnoho mladých žen do svých třiceti let preferuje kariéru, ale pak se často ocitají v situaci, kdy nemají nejen děti, ale ani partnera. Ze strachu, že by později nemusely otěhotnět, tak přistupují k zamrazení svých vajíček.

Málokterá z nich si ale uvědomuje, že až 85 % vajíček vůbec nepřežije samotné rozmrazování, natož samotný cyklus oplodnění vajíčka a uchycení se v děloze.

Statistiky jsou v tomto směru neúprosné. Například ženy nad 35 let potřebují v průměru 30 zmrazených vajíček, aby otěhotněly.

„Než se ženy rozhodnou pro oddálení mateřství na později, měly by znát všechna rizika, a to od nízké míry úspěšnosti jednotlivých IVF cyklů, přes vysoké náklady, které k tomu vynaloží, až po vedlejší účinky spjaté s hormonální stimulací při odebírání vajíček před zmrazením a samotné IVF,” upozorňuje pro Daily Mail profesor Adam Balen z Royal College pro porodníky a gynekology.

Šance na úspěch IVF

Míra úspěšnosti IVF velmi záleží na věku ženy podstupující léčbu, stejně tak na příčině neplodnosti.

U mladších žen je větší pravděpodobnost úspěšného těhotenství. IVF se naopak často nedoporučuje pro ženy starší 42 let, protože šance na úspěšné těhotenství a narození dítěte jsou minimální.

Mezi lety 2014 a 2016 byla úspěšnost IVF a narození živých dětí:

  • 29 % u žen do 35 let
  • 23 % u žen ve věku 35-37 let
  • 15 % u žen ve věku 38-39 let
  • 9 % u žen ve věku 40-42 let
  • 3 % u žen ve věku 43-44 let
  • 2 % u žen starších 44 let
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků