Advokáti, mezi něž patří Marie Myslilová, Jitka Kučerová, Markéta Vaňková, David Strupek a Zuzana Bělinová, na bezplatné telefonní lince 777 800 002 každou středu od 14 do 18 hodin poskytují právní pomoc těm, kteří se dostali do určité nouze a nevědí jak dál.

Osvojení a pěstounská péče

Právní pomoc se zaměřuje především na případy vztahů mezi rodiči a dětmi, případně prarodiči, svěřenci či pěstouny. Dále sem spadají problémy ohledně pěstounské péče, kdy se pěstouni cítí být ohroženi změněnými zákony, přiškrcenými finančními prostředky, případně se vůbec nevyznají v legislativní problematice.

"Pomoc je nabízena také potenciálním žadatelům, zájemcům o osvojení dítěte. Případně těm, kteří již vytoužené osvojené děcko doma mají a do cesty se jim připletly nečekané překážky," doplnila Mgr. Monika Šimůnková, manažerka Linky právní pomoci.

Rozvody nebo tahanice o děti

Mezi problémy, které by mohly ohrozit psychický a fyzický vývoj dítěte, se řadí samozřejmě rozvody rodičů. Snad nikdo si nemůže myslet, že by rozchod rodičů a případné následné soudní i mimosoudní tahanice na výborné duševní kondici dítěte přidaly.

Pokud je například babička či teta v rodině na rozpacích, jak se zachovat v situaci, která jí přijde pro zdravý vývoj dítěte nevhodná, může také využít bezplatnou právní poradnu.

Týrání dětí

V neposlední řadě, ale o to důležitější, je linka pro toho, kdo se stal svědkem násilí spáchaného na dítěti. Máte podezření na soustavné ubližování dítěti nebo například matce od dětí v sousedství? I vám je k dispozici bezplatná právní pomoc na telefonní lince, již spravuje nadace Naše dítě.

Dotazy je možno zasílat také elektronickou poštou na lpp@nasedite.cz, ale pracovníci linky přednostně vyřizují telefonické dotazy.