Hlavní obsah

Děti o sobě na internetu prozradí vše a neuvědomují si důsledky, varují odborníci

29. 4. 2010, 13:48 – Praha
Novinky, Miloslav Fišer

Mladí lidé stále častěji poskytují citlivé osobní údaje do sociálních sítí a internetových fór, aniž by si uvědomovali, jaké to může mít důsledky. Chyba je především v nízké osvětě mezi dětmi i rodiči. Shodli se na tom ve čtvrtek účastníci konference evropských úřadů pro ochranu osobních údajů na Pražském hradě.

Foto: Profimedia.cz

Článek

„Osobní data dětí zveřejněná na internetu jsou často zneužita k nejrůznějším obchodním průzkumům. V horším případě si podle osobních dat děti na internetu vyhlídne nějaký pedofil,“ varoval komisař francouzského dozorového úřadu George de la Loyère.

„Ve Francii se snažíme formou různých reklam a akcí upozorňovat na možné důsledky zveřejnění osobních údajů na internetu,“ řekl komisař francouzského dozorového úřadu s tím, že mladí lidé často nepřikládají varováním dostatečnou pozornost. „I proto se snažíme osvětu o bezpečném chování na internetu zařadit do povinných školních osnov,“ dodal.

Mladí jsou poblázněni popularitou obyčejných lidí z nejrůznějších reality show.
Hana Štěpánková, mluvčí českého dozorového úřadu

„Mladí si často po vzoru nejrůznějších reality show myslí, že otevřený osobní život je pro ně nejjednodušší cestou, jak získat úspěch, zisk a popularitu. To je jeden z hlavních důvodů, proč se lidé nezdráhají prozradit na internetu prakticky cokoliv,“ řekla Hana Štěpánková, mluvčí českého dozorového úřadu.

Podle ní je možné děti zaujmout vhodně cílenými akcemi. „Ryba se nechytá na to, co chutná rybáři, ale na to, co chutná přímo jí. Proto je nutné oslovit cíleně každou věkovou kategorii zvlášť,“ dodala. Toho by chtěla Štěpánková docílit především různými hrami a soutěžemi.

Všichni odborníci se shodli, že v dnešní době již nestačí šířit osvětu o nebezpečích na internetu pouze mezi dětmi. Zaměřit se je podle nich nutné na rodiče i současnou legislativu.

Děti si chtějí na internetu najít nové kamarády

Podle statistiky agentury Cross Tab a společnosti Microsoft využívá 50 procent mladistvých internet k tomu, aby se seznámili s novými lidmi. Často ale ani nevědí, kdo na druhé straně sítě sedí.

Pouze 24 procent rodičů ví, že se jejich děti setkávají s lidmi, které poznaly na internetu. Ve chvíli, kdy se dítě má setkat s neznámou osobou z internetu, se přitom podle bezpečnostních odborníků vystavuje velkému riziku.

Seznam natočil video o nebezpečí na internetu

Jaké nebezpečí a nástrahy číhají na děti i dospělé na internetu? To vše je k vidění ve filmu pro kampaň Seznam se bezpečně. Unikátní projekt portálu Seznam.cz a jeho partnerů je založen na skutečných událostech, o kterých oběti ve snímku otevřeně hovoří. [celá zpráva]

V jednotlivých příbězích jsou ukázána rizika anonymního seznamování: příběh Andrey, která byla na schůzce naslepo znásilněna; nebo příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem. Co vše se může stát, pokud děti poskytnou své nahé fotografie, jaké to je být vydírán, a že jsou i případy, které bohužel končí tragicky.

Celý film je možné zhlédnout na stránkách seznamsebezpecne.cz, kde mohou lidé také nahlásit závadný obsah na internetu, nebo požádat odborníky o pomoc.

Rodičovské desatero bezpečnosti dětí na internetu
1.Vyzvěte děti, aby si s vámi povídaly o tom, jak tráví čas na internetu. Bavte se na internetu společně s dětmi.
2.Naučte děti věřit svým instinktům. Pokud je při pobytu on-line něco znepokojuje, měly by vám o tom říci.
3.Jestliže děti navštěvují konverzační místnosti, používají programy zasílání rychlých zpráv (IM), videohry on-line nebo provádějí na internetu jiné činnosti vyžadující identifikaci uživatele pomocí přihlašovacího jména, pomozte jim toto jméno vybrat a přesvědčte se, že jméno neprozrazuje žádné osobní informace.
4.Trvejte na tom, aby děti nikdy neposkytovaly svou adresu, telefonní číslo ani žádné jiné osobní informace, včetně toho, kam chodí do školy nebo kde si rády hrají.
5.Naučte děti, že rozdíl mezi dobrým a špatným platí na internetu stejně jako v reálném životě.
6.Ukažte dětem, jak mají respektovat ostatní uživatele on-line. Zajistěte, aby věděly, že pravidla slušného chování zůstávají stejná i při práci s počítačem.
7.Zajistěte, aby děti respektovaly právo na vlastnictví ostatních v režimu on-line. Vysvětlete jim, že vytváření nelegálních kopií práce jiných lidí (hudby, videoher a dalších programů) je stejné jako krádež v obchodě.
8.Informujte děti, že se nikdy nesmí setkávat s přáteli z internetu osobně. Vysvětlete jim, že nemusí být těmi, za které se vydávají.
9.Poučte děti, že ne vše, co si přečtou nebo uvidí na internetu, je pravda. Vyzvěte je, aby se vás zeptaly, pokud si nejsou jisté.
10.Kontrolujte činnost svých dětí on-line pomocí pokročilého internetového softwaru. Funkce rodičovské kontroly vám pomohou filtrovat škodlivý obsah, monitorovat weby navštěvované dětmi a zjišťovat, co na těchto webech dělají.

Reklama

Související témata:

Výběr článků