Směřování k celonárodní obezitě je podle Nicis přímo úměrné tomu, jaké jsou možnosti pohybu v místě bydliště obyvatel a potažmo dětí. V malé a přitom hustě osídlené zemi by městské úřady měly děti ve fyzických aktivitách podporovat. Děti by například měly do školy jezdit na kole a chodit na hřiště bez obav, že budou napadeny, poukazuje Nicis na tento nepříjemný sociální problém. 

Chyba může být ovšem i s osobním příkladem v rodinách. Nicis poukazuje na to, že sportovně založení rodiče mají stejně zaměřené děti. A líní rodiče mají i líné potomky. 

Tloustnou také české děti. Marie Kunešová z Endokrinologického ústavu nedávno řekla, že mezi dospívající mládeží je situace lepší. Ovšem v poslední době se zvyšuje podíl dospívajících dívek a dokonce i chlapců s podváhou.

Tři čtvrtiny dětí ve věku od šesti do 12 let má normální váhu, desetina dětí má však nadváhu a desetina je dokonce obézní.  Ve věkové kategorii 13 až 17 let má optimální váhu 83 procent dětí, šest procent se potýká s nadváhou a čtyři procenta s obezitou.