Hlavní obsah
Turecký tank na cestě do Sýrie. Foto: Emrah Gurel, ČTK/AP

Česko zastavilo vývoz zbraní do Turecka

Česká republika v pondělí pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka. Na svém twitterovém účtu o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Uvedl to po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO).

Turecký tank na cestě do Sýrie. Foto: Emrah Gurel, ČTK/AP
Česko zastavilo vývoz zbraní do Turecka

„Náš export v oblasti obranného průmyslu není nijak závratný, jedná se o řádově 130 až 140 milionů korun,” před jednáním uvedl Havlíček. Podle něho zástupci vlády průběžně celé odpoledne komunikují s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD), který se zúčastnil zasedání rady ministrů zahraničních věcí EU v Lucemburku.

„Ani neřešíme už to, co je už v tuto chvíli schváleno v rámci licenčního řízení. Musíme se zaměřit na to, co bude v rámci dalších licenčních řízení,” dodal Havlíček.

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se v pondělí zavázali, že státy EU budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka v reakci na tureckou vojenskou operaci v Sýrii.

Petříček si na pondělní ráno předvolal tureckého velvyslance Ahmeta Necati Bigalima. Petříček apeloval na zastavení vojenské akce v Sýrii. „Panu velvyslanci jsem osobně zopakoval, že prioritou EU je diplomatické řešení situace v Sýrii a že další konflikty nepřispívají ke stabilitě regionu. Vyzval jsem tímto Turecko k zastavení vojenské akce, apeloval jsem na diplomatické řešení,“ uvedl Petříček.

Turecko zahájilo operaci v příhraničí Sýrie ve středu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker poté vyzval Ankaru k zastavení vojenské akce, Francie tureckou ofenzivu odsoudila a spolu s Británií a dalšími evropskými zeměmi svolala Radu bezpečnosti OSN. Ta se ale na svém čtvrtečním zasedání na společném prohlášení k turecké ofenzivě neshodla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků