Hlavní obsah
Miroslav Farkas Foto: Victims of War Aid

Čecha odsouzeného v Turecku převezli do mírnější věznice

Čech Miroslav Farkas, který byl odsouzený v Turecku za spolupráci s bojovníky kurdských milicí YPG, byl převezen do věznice s mírnějším režimem. V sobotu to oznámil europoslanec Tomáš Zdechovský, který případ dlouhodobě sleduje. Přesun podle něj Farkasovi umožní lepší léčbu jeho zdravotních problémů a pomůže i k lepšímu kontaktu s rodinou.

Miroslav Farkas Foto: Victims of War Aid
Čecha odsouzeného v Turecku převezli do mírnější věznice

Farkase a Markétu Všelichovou zadržely turecké úřady na hraničním přechodu s Irákem v listopadu 2016. Při kontrole u nich Turci našli letáky a fotografie, které podle turecké strany svědčily o tom, že oba Češi patří ke kurdským milicím YPG. Tuto organizaci Turecko považuje za teroristickou.

Soud v srpnu 2017 oba odsoudil na šest let a tři měsíce. Loni v červenci verdikt potvrdil turecký nejvyšší soud. Všelichová je ve věznici v Izmiru, Farkas byl dosud ve Vanu na jihovýchodě Turecka. Podle Zdechovského si nyní trest odpykává ve městě Silivri na západním předměstí Istanbulu.

O budoucnosti se jedná

Počátkem září navštívil Turecko premiér Andrej Babiš, který s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem jednal mimo jiné i o situaci dvou vězněných Čechů. Babiš pak novinářům řekl, že česká strana usiluje o předčasné propuštění vězňů či o zlepšení podmínek jejich věznění.

Zdechovskému a českým diplomatům už v červnu přesun Farkase přislíbili zástupci tureckého ministerstva spravedlnosti. „V současné době probíhají s Tureckem další jednání o budoucnosti obou odsouzených,” uvedl europoslanec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků