Hlavní obsah
Ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová Foto: Jim Young, Reuters

Velmocenský trojlístek se shodl na nových sankcích vůči Íránu

USA, Čína a Rusko se dohodly na návrhu nových sankcí vůči Íránu. Příslušnou rezoluci předloží ještě během úterka Radě bezpečnosti OSN, oznámila ve Washingtonu americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová Foto: Jim Young, Reuters
Velmocenský trojlístek se shodl na nových sankcích vůči Íránu

"Pracovali jsme těsně se svými partnery ze skupiny šesti (pět stálých členů RB OSN a Německo) na návrhu nové sankční rezoluce vůči Íránu a s potěšením dnes mohu říci, že jsme dospěli k dohodě o návrhu, za spolupráce Ruska a Číny. Návrh dnes předložíme celé Radě bezpečnosti OSN," citovala agentura AFP prohlášení šéfky americké diplomacie ke členům zahraničního výboru Senátu.

Její sdělení je novým dějstvím v diplomatickém souboji mezi mezinárodním společenstvím a Íránem ohledně kontroverzního jaderného programu Teheránu. Zaznělo den poté, co byl ohlášen částečný ústupek Teheránu v podobě kompromisní dohody o vývozu části jeho obohaceného uranu do ciziny.

Dohoda, kterou zprostředkovaly Turecko a Brazílie, se zdála být přerušením na cestě k nové sadě sankcí RB OSN, světoví politici a analytici však na ni reagovali s výraznou zdrženlivostí až skepsí.

USA ji označily za příliš vágní, nevyjadřující připravenost Teheránu splnit požadavky světových mocností. Washington i Londýn zdůraznily v reakci, že navzdory dohodě musí příprava rezoluce OSN o sankcích vůči Íránu pokračovat, protože Teherán zůstává nadále zdrojem znepokojení.

Západní mocnosti v čele s USA podezřívají Írán z toho, že cestou obohacování uranu usiluje o výrobu atomové bomby. Teherán to vytrvale popírá a tvrdí, že jeho jaderný program je výhradně mírový.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků