Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

V Íránu veřejně amputovali ruku muži, protože kradl

V íránské věznici veřejně amputovali ruku muži, který byl odsouzen za krádeže a další delikty. Oznámila to agentura AP s odvoláním na nedělní informaci místních médií. Tento trest islámské právo umožňuje, v posledních letech k němu však v Íránu přikračovali jen výjimečně.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
V Íránu veřejně amputovali ruku muži, protože kradl

Agentura AP ovšem uvedla, že tento měsíc oznámily íránské úřady již druhý takový rozsudek. Navíc vykonání trestu před shromážděnými spoluvězni by podle AP mohlo signalizovat, že takové tresty se budou veřejně provádět i v budoucnu.

Íránská média napsala, že dvaatřicetiletý odsouzenec spáchal čtyři krádeže a další delikty, za což byl potrestán amputací ruky. Trest byl vykonán ve věznici ve městě Jazd ležícím 670 kilometrů od Teheránu. Detaily oznámeny nebyly.

Zprávy referující o provádění amputací v Íránu z počátku 80. let byly rozporuplné. Některé uváděly, že se prováděly bez lékařského dohledu, jiné zdroje zase přítomnost lékaře dokládaly.

Před týdnem íránský soudce odsoudil podle AP ke stejnému trestu muže, který kradl v cukrárně. Podle agentury ovšem nebylo veřejně oznámeno, zda bylo v tomto případě zmrzačení skutečně vykonáno.

Amputace je součástí íránského trestního zákoníku od roku 1980. Kritici však prohlašují, že sekání končetin, veřejné popravy a bičování poškozují pověst Íránu ve světě a vrhají špatné světlo na islám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků