Hlavní obsah
Tank M1A2 Abrams z americké třetí obrněné brigády v Polsku Foto: Alex Švamberk, Novinky

Spojené státy schválily prodej tanků a raket Tchaj-wanu

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej tanků, raket a dalšího armádního vybavení Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters o tom v pondělí informoval Pentagon. Očekává se, že proti obchodu v celkové odhadované hodnotě 2,2 miliardy dolarů (46,5 miliaryd korun) bude protestovat Čína, která považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii.

Tank M1A2 Abrams z americké třetí obrněné brigády v Polsku Foto: Alex Švamberk, Novinky
Spojené státy schválily prodej tanků a raket Tchaj-wanu

Tchajwanská armáda na základě schváleného kontraktu může získat 250 střel ručních protiletadlových střel Stinger, 108 tanků M1A2T Abrams, obrněná vozidla Hercules, kulomety, munici a další vojenskou techniku. Pentagon uvedl, že prodej zbraní na ostrov ležící v těsné blízkosti pevninské Číny nebude znamenat změnu ve vojenské rovnováze v oblasti. K prodeji se ještě může vyjádřit Kongres, který však v drtivé většině případů nemá proti obchodům schváleným ministerstvem námitky.

Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem jsou od nástupu tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen napjaté. Cchaj letos v březnu během návštěvy USA prohlásila, že její země má zájem o americké tanky, stíhačky F-16 a o další pokročilé zbraně.

Tchaj-wan už dříve požadoval dodání 66 letadel F-16, ale Obamova administrativa to zamítla s tím, že by země měla zmodernizovat stávajících 140 starších strojů F-16, které má. Nyní požadovala prezidentka dodání poslední verze F-16V, uvedl server Defence News. Spojené státy nechtějí prodávat na ostrov letadla, která lze považovat i za útočnou zbraň.

Jakýkoliv prodej amerických zbraní Tchaj-wanu nese Čína vždy velice nelibě. Nynější zakázka by proto mohla dál zvýšit napětí mezi Washingtonem a Pekingem, které výrazně vzrostlo v souvislosti se vzájemnými obchodními spory.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků