Hlavní obsah
 

Socha jako symbol svobody. Hongkong prožil další zatýkání

K dalšímu zatýkání došlo v neděli při protestech v Hongkongu. Stovky demonstrantů se shromáždily, aby vyjádřily nespokojenost s nedávným nařízením, které zakazuje zahalování obličejů na demonstracích. Proti policii stavěli demonstranti zátarasy a blokovali provoz. Policie použila slzný plyn, informovala agentura DPA.

 
Socha jako symbol svobody. Hongkong prožil další zatýkání

Podle policie demonstranti rovněž blokovali železnici a došlo k uzavření několika stanic. V nákupních centrech po celém Hongkongu se pak sešly stovky lidí, aby vyjádřily nespokojenost. Někteří jedinci ničili čínské obchody, většina však za zpěvu písní pokojně demonstrovala.

Policie zatýkala demonstranty

Foto: Susana Vera, Reuters

Demonstranti jsou často z řad studentů, mají však podporu i od starších obyvatel.

Foto: Susana Vera, Reuters

K zatýkání došlo nejméně ve čtyřech okresech. Na místech, kde lidé blokovali komunikace, policie použila slzný plyn.

Socha jako symbol svobody

Desítky lidí se v neděli časně ráno vydaly na ikonickou horu Lion Rock, kam přinesly čtyřmetrovou sochu symbolizující demonstrující ženu. Socha, která drží dvojjazyčné transparenty, nese název Lady Liberty.

Policie nasadila slzný plyn.

Foto: Ammar Awad, Reuters

Masivní protesty v Hongkongu trvají už od června a podle agentury AP představují největší problém pro vládu v Pekingu od roku 1997, kdy město přešlo z britské pod čínskou správu.

Spouštěčem byl návrh zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné činnosti ke stíhání do pevninské Číny. Stažení návrhu protivládní hnutí nezastavilo, neboť to mezitím přerostlo v projev obecnější nespokojenosti s vládní politikou a vztahy mezi Pekingem a Hongkongem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků