Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy Finska Foto: Sputnik, Reuters

Rusko se pokusí navázat se Severoatlantickou aliancí po jejím varšavském summitu dialog. Po setkání s finským prezidentem Saulim Niinistöm to v pátek řekl ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin během návštěvy Finska Foto: Sputnik, Reuters
Putin chce jednat s NATO

Moskva chce s NATO jednat navzdory jejímu rozpínání k hranicím Ruska, řekl Putin.
Rusko chce podle prezidenta po summitu aliance ve Varšavě, který se bude konat 8. a 9. července, jednat na Radě NATO-Rusko o krocích vedoucích k vybudování důvěry a o prevenci konfliktů hlavně v oblasti Pobaltí.

Ruský prezident o vztazích s NATO hovořil na tiskové konferenci po setkání s finským prezidentem, jehož země součástí aliance není. Rusko před časem Finsko a Švédsko varovalo před členstvím v alianci. Moskva by v tom případě podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova přijala příslušná vojensko-technická opatření.

Na summitu NATO ve Varšavě by členské země měly schválit vyslání čtyř mezinárodních praporů na východní hranice aliance. Vojáci by měli působit v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Velení praporů by se měly ujmout Němci, Britové, Američané a Kanaďané. Aliance chce krokem reagovat na obavy východních členů z agresivní politiky Ruska.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků