Hlavní obsah
Výbuch sopky na novozélandském ostrově White Island nepřežilo nejméně pět lidí. Foto: Michael Schade, ČTK/AP

Pohřešovaní po výbuchu sopky jsou zřejmě mrtví. Hrozí další erupce

Na novozélandském ostrůvku White Island, kde v pondělí při erupci sopky zemřelo nejméně pět lidí, hrozí další výbuch. Policie bude situaci monitorovat pomocí dronů. Uvedla také, že osm dosud pohřešovaných lidí je zřejmě mrtvých. V nemocnici je 31 zraněných, z toho 27 má popáleniny na více než 30 procentech těla. Ze 47 lidí, kteří byli v době výbuchu na ostrově, bylo 24 Australanů.

Výbuch sopky na novozélandském ostrově White Island nepřežilo nejméně pět lidí. Foto: Michael Schade, ČTK/AP
Pohřešovaní po výbuchu sopky jsou zřejmě mrtví. Hrozí další erupce

„Ne všichni pacienti s popáleninami přežijí,“ řekl novinářům podle deníku The Guardian lékař Pete Watson. „Většina utrpěla popáleniny na více než 30 procentech těla, mnozí mají problémy s dýcháním a poškozené plíce,“ dodal. Zranění jsou ve věku od 13 do 72 let a umístěni byli do nemocnic na Novém Zélandě, někteří budou převezeni do Austrálie.

Na ostrově White Island vybuchla v pondělí sopka.

Foto: George Novak, ČTK/AP

V době erupce, která začala v pondělí kolem druhé hodiny odpoledne místního času (dvě hodiny ráno SEČ), bylo na neobydleném, ale turisty navštěvovaném ostrůvku 47 lidí. Z toho 24 osob byli Australané, dále šlo o devět Američanů, pět Novozélanďanů, čtyři Němce, dva Číňany, dva občany Británie a Malajsijce.

Policie zahájí vyšetřování

Policie zatím potvrdila pět obětí, jejichž těla byla převezena do Aucklandu k soudní pitvě. První identifikovanou obětí se stal Hayden Marshall-Inman, který na ostrůvek ležící severně od pobřeží Nového Zélandu jezdil několik let jako turistický průvodce.

Asi kilometr od ostrůvku se bude policie snažit zjistit situaci pomocí dronů. Práci jí ztěžuje i silný vítr. Experti varovali, že v příštích 24 hodinách je 50procentní pravděpodobnost další stejně silné či menší sopečné aktivity.

Policie také kvůli úmrtím zahájí vyšetřování. Na dotaz novinářů nepotvrdila, zda se bude týkat organizátora turistických zájezdů na ostrov. „Budeme vyšetřovat, zda je někdo trestně zodpovědný za úmrtí a zranění,“ řekl bez dalších podrobností John Tims z místní policie.

Premiérka Jacinda Ardernová se v úterý setkala se záchranáři, kteří jako první dorazili v pondělí na White Island, a ocenila jejich „neuvěřitelnou statečnost“.

Několik pilotů vrtulníků přistálo přímo na kráteru, aby pomohlo lidem postiženým erupcí, popsal místním médiím pilot John Funnell. Ten podle BBC pomáhal v pondělí s komunikací mezi piloty, kteří letěli na White Island. „Dva z nich na kráteru vystoupili z vrtulníku, aby pomohli přeživším, z nichž někteří byli těžce zranění,“ popsal Funnell.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků