Hlavní obsah
Zmocněnec WHO pro boj s koronavirem David Nabarro Foto: Profimedia.cz

Lockdowny jen ožebračují lidi a vir stejně nezastaví, varuje zmocněnec WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že plošné uzávěry celých regionů a zemí šíření koronaviru nezastaví. Pouze rozšíření infekce odloží, a navíc ještě dále ožebračí nejchudší vrstvy obyvatel. Zmocněnec WHO pro boj s nemocí covid-19 David Nabarro proto vyzývá světové lídry, aby lockdown nepoužívali jako hlavní nástroj v boji s nákazou. Česko při tom chystá další plošná opatření.

Zmocněnec WHO pro boj s koronavirem David Nabarro Foto: Profimedia.cz
Lockdowny jen ožebračují lidi a vir stejně nezastaví, varuje zmocněnec WHO

„Lockdowny mají jen jediný důsledek, na který nesmíme nikdy zapomínat, a to je, že dělají z chudých ještě chudší. Nepoužívejme uzávěry jako primární nástroj zvládání epidemie,“ řekl Nabarro v rozhovoru pro list The Spectator.

Světová zdravotnická organizace varuje, že zmrazení hospodářství a veškerých společenských aktivit epidemii pouze zakonzervuje, pustí žilou hospodářství, tedy ekonomikám, firmám i občanům, přičemž po uvolnění opatření se vir začne znovu šířit. Problém to tedy jen odsune na později.

„Ve Světové zdravotnické organizaci nehájíme lockdowny jako hlavní nástroj boje s virem. Za opodstatněný ho považujeme jen v případě, kdy je využit k reorganizaci – znovuseskupení sil a ochraně vysíleného zdravotnického personálu. V obecné rovině bychom to ale raději nedělali,“ uvedl Nabarro.

Spolupracujte a myjte si ruce

A co tedy WHO navrhuje místo plošných uzávěr? Nic nového. Spolupráci a zlatou střední cestu. „Vyviňte lepší systémy, které to zvládnou. Spolupracujte a učte se od sebe navzájem,“ vyzval Nabarro s tím, že by měly vlády hledat rozumnou rovnováhu mezi dopady na veřejné zdraví a ekonomiku.

Kromě toho WHO apeluje na vlády jednotlivých zemí, aby dostaly šíření nemocí pod kontrolu, zajistily, aby na zdravotní péči dosáhli všichni nakažení, na pracovištích, ve školách a dalších veřejných místech byla přijata preventivní opatření, zamezilo se importu infekce ze zahraničí a byla zajištěna dostatečná informovanost veřejnosti. Ta by měla být poučena zejména o způsobu šíření infekce a o tom, že mu lze zamezit dodržováním základních hygienických návyků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků