Hlavní obsah
Zákaz přišel po návštěvě amerického ministra zahraničí Kerryho . Foto: Yuri Gripas, Reuters

Pákistán zakáže teroristickou síť Hakkání

Pákistánská vláda se rozhodla zakázat extremistickou síť Hakkání, která je úzce spojena s hnutím Tálibán a v sousedním Afghánistánu spáchala ty nejbrutálnější útoky. Islámábád se k tomuto kroku rozhodl po návštěvě amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který jednal o bezpečnostní spolupráci. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na vysokého pákistánského vládního představitele.

Zákaz přišel po návštěvě amerického ministra zahraničí Kerryho . Foto: Yuri Gripas, Reuters
Pákistán zakáže teroristickou síť Hakkání

„Rozhodli jsme se zakázat síť Hakkání jako další krok při naplňování národního akčního plánu po útoku na školu v Péšávaru,” prohlásil nejmenovaný člen kabinetu. Poukázal přitom na masakr v armádní škole, kterou navštěvovaly děti pákistánských vojáků. Minulý měsíc tam bojovníci Tálibánu zabili přes 150 lidí, včetně 134 dětí. [celá zpráva]

„Vláda a armáda mají stejný pohled na to, jak postupovat proti ozbrojencům. Neexistuje žádný dobrý a zlý Tálibán,” dodal zmíněný zdroj, jehož slova potvrdil agentuře Reuters i další činitel. Oficiální oznámení vlády o postavení sítě Hakkání mimo zákon má přijít „během několika týdnů”.

Klan Hakkání kolem válečného veterána Džalaluddína Hakkáního a jeho syna Siradžuddína má podle amerických odhadů kolem dvou až čtyř tisíc bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i al-Kajdá. Bojovníci sítě Hakkání používají pro útoky na afghánském území jako východisko pohraniční oblasti Pákistánu.

Spojené státy v minulosti obviňovaly pákistánskou rozvědku, že členy sítě Hakkání nadále podporuje, aby posílila svůj vliv v Afghánistánu proti rostoucímu vlivu Indie, jež je tradičně rivalem Pákistánu.

Šéf americké diplomacie Kerry tento týden chválil operace pákistánské armády zahájené v červnu proti radikálům na severozápadě země, upozornil ale současně na to, že je důležité zaměřit se na všechny islamistické skupiny. Výslovně přitom zmínil klan Hakkání a žádal zákaz jeho činnosti. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků