Hlavní obsah
Pákistán tvrdí, že na boj se skupinou Hakkání nemá síly. Foto: Profimedia.cz

Pákistán nevyhoví USA a nezasáhne proti síti Hakkání

Pákistánská armáda nepodnikne ofenzivu proti islámským radikálům z klanu Hakkání, který stojí za atentáty na Američany v Afghánistánu. Pákistánská armáda tlak USA na akci proti skupině odmítla. Pákistán prý víc dělat nemůže. Podle USA ale Islámábád skupinu Hakkání podporuje.

Pákistán tvrdí, že na boj se skupinou Hakkání nemá síly. Foto: Profimedia.cz
Pákistán nevyhoví USA a nezasáhne proti síti Hakkání

"Velitelé se rozhodli odmítnout americké požadavky na ofenzivu pákistánské armády v kmenovém území Severní Vazíristán, které je podle Spojených států základnou klanu Hakkání," napsal deník Express Tribune. S odvoláním na nejmenovaného pákistánského vojenského činitele to list uvedl po setkání nejvyššího velení, které svolal šéf pákistánské armády generál Ašfak Kajání.

"Již jsme Spojeným státům sdělili, že Pákistán nemůže dělat víc, než doposud dělal," dodal činitel pro list pod podmínkou anonymity.

Islámábád tvrdí, že jeho armáda je tak zaneprázdněna bojem s členy pákistánské odnože Tálibánu, že nemůže pronásledovat ještě síť Hakkání, která má odhadem 10 000 až 15 000 bojovníků a kterou USA považují za svého nepřítele číslo jedna v Afghánistánu.

Analytikové soudí, že pákistánské oddíly by zřejmě utrpěly těžké ztráty, kdyby se na síť Hakkání pokusily podniknout zátah. Skupina dokonale ovládá místní hornatý terén.

Náčelník amerických spojených štábů admirál Mike Mullen ale opakovaně uváděl, že síť Hakkání je ve spojení s pákistánskou tajnou službou ISI. Islámábád to popírá. [celá zpráva]

Skupina Hakkání stojí za několika atentáty na americké jednotky a sídla amerických organizací v Kábulu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků