Hlavní obsah
Příslušníci kyrgyzských speciálních sil při zásahu v rezidenci exprezidenta Foto: Reuters

Kyrgyzský exprezident byl obviněn z pokusu o převrat a vraždy

Bývalý kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev byl obviněn z přípravy státního převratu a ze zabití jednoho z policistů, kteří minulý týden dva dny obléhali jeho rezidenci u hlavního města Biškeku. Oznámila to v úterý kyrgyzská kontrarozvědka GKNB. Atambajev, zbavený v červenci imunity a stíhaný pro podezření z korupce a z vazeb na podsvětí, byl zadržen 8. srpna po divoké přestřelce.

Příslušníci kyrgyzských speciálních sil při zásahu v rezidenci exprezidenta Foto: Reuters
Kyrgyzský exprezident byl obviněn z pokusu o převrat a vraždy

V Atambajevově domě byly nalezeny pušky, pistole a další zbraně, řekl na tiskové konferenci novinářům šéf GKNB Orozbek Opumbajev. Incident, do něhož se zapojily stovky lidí, skončil smrtí jednoho z příslušníků komanda, které se snažilo do exprezidentova obydlí proniknout. Podle Opumbajeva vojáka zabil sám Atambajev. Exprezident se přiznal, že se do bojů sám zapojil.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zásah v sídle kyrgyzského exprezidenta

Video: AP

Bývalý kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev

Foto: Vladimir Pirogov, Reuters

Bývalý prezident, který stál v čele středoasijského státu v letech 2011 až 2017, čelil před zadržením řadě obvinění. Zvláštní parlamentní komise zjistila, že exprezident rozhodl o vydávání zbraní ruským zločineckým skupinám, v rozporu se zákonem omilostnil v zemi známého zločince, podílel se na pozemkových machinacích, pronásledoval opozici a kryl případy defraudací a korupce.

Po zatčení poslal minulý týden soud Atambajeva do vazby tajné policie, kde má setrvat nejméně do konce srpna. Podle prohlášení kyrgyzského generálního prokurátora Zamira Bejšekejeva se k dřívějším obviněním přidala vražda a pokus o převrat, vyvolání masových nepokojů, násilí proti úředním osobám a braní rukojmích.

Atambajev se se svými příznivci bránil zatčení. Dva pokusy zatknout ho neuspěly. Při jednom z pokusů byl zastřelen jeden ze zasahujících příslušníků speciálních sil a šest dalších jejích členů držel bývalý prezident jako rukojmí. Před dalším zásahem, který měl už být veden jako armádní operace, je propustil a vzdal se úřadům, aby podle svých slov zabránil krveprolití.

Při dramatických zásazích na konci minulého týdne bylo podle kyrgyzských úřadů zraněno 170 lidí. Kromě exprezidenta bylo zatčeno několik jeho spolupracovníků a tělesných strážců.

Zásah proti Atambajevovi přerostl v bitvu.

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků