Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci turistického letoviska v Diamantových horách. Foto: Kcna, Reuters

Kim Čong-un nařídil zbourat jihokorejské stavby v horském letovisku

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil během své návštěvy turistického letoviska v Diamantových horách zbourat stavby, které tam postavili Jihokorejci, a nahradit je „novými, moderními objekty, které ladí s okolní krajinou“, napsala agentura Reuters. Pozorovatelé tvrdí, že je to první známka ochlazování vztahů mezi oběma zeměmi na rozděleném Korejském poloostrově.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci turistického letoviska v Diamantových horách. Foto: Kcna, Reuters
Kim Čong-un nařídil zbourat jihokorejské stavby v horském letovisku

Letovisko v Diamantových horách a průmyslový komplex Kesong byly považovány za dva klíčové mezikorejské ekonomické projekty a symboly spolupráce mezi těmito zeměmi. Kim Čong-un po středeční návštěvě řekl, že je „chybou“ letovisko považovat za symbol vztahů mezi Pchjongjangem a Soulem.

Snímky severokorejského vůdce na inspekci v letovisku v Diamantových horách.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Od roku 1998 se tam z jihu dalo cestovat po moři, od roku 2003 po zemi. Jižní Korea zájezdy do Diamantových hor zastavila v roce 2008 poté, co tam severokorejský voják zastřelil jihokorejského turistu, který nevědomky vešel do vojenského prostoru. Do tohoto turistického cíle v minulosti investovaly některé jihokorejské firmy. V posledních letech se tam konalo setkávání členů rodin, které rozdělila válka z 50. let minulého století.

Jihokorejci postavili vily lemující pobřeží letoviska v Diamantových horách. Kim Čong-un je chce nechat zbourat.

Foto: Ng Han Guan, ČTK/AP

„Naše krajany z jihu, pokud budou chtít do Diamantových hor přijet, zde rádi uvítáme, až bude středisko přestavěno na turistické letovisko světové úrovně,” citovala severokorejská agentura KCNA Kim Čong-una.

Vztahy se zhoršily

Severní i Jižní Korea možnost obnovení spolupráce v průmyslovém komplexu Kesong a v letovisku v Diamantových horách zvažovaly, ale jejich vztahy se v poslední době znovu zhoršily. Sever kritizoval svého jižního souseda kvůli tomu, že získal vysoce sofistikované zbraně a za to, že pokračuje ve vojenských cvičeních s armádou Spojených států.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil, aby vše, co vybudovali Jihokorejci v letovisku v Diamantových horách se zbouralo.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

V mrtvém bodě také uvázla jednání mezi KLDR a Washingtonem o jaderném odzbrojení Severní Koreje a prozatím se rozplynuly naděje na zmírnění mezinárodních sankcí proti izolované komunistické zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků