Hlavní obsah
 

Jakákoliv snaha o separatismus bude tvrdě potlačena, vzkázala Hongkongu Čína

Hongkong je nedílnou součástí Číny a jakákoli forma separatismu bude tvrdě potlačena, uvedla v pondělí čínská státní média v reakci na nedělní výzvu hongkongských demonstrantů americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby jejich město osvobodil.

 
Jakákoliv snaha o separatismus bude tvrdě potlačena, vzkázala Hongkongu Čína

Jeden z nejvýznamnějších hongkongských prodemokratických aktivistů Joshua Wong se v pondělí vydal na cestu do Německa, odkud chce pokračovat do Spojených států s cílem přitáhnout pozornost světa k boji Hongkongu za demokratické reformy.

Stovky hongkongských studentů v pondělí pokračovaly v pokojných protestech v řadě čtvrtí města, kde vytvořily lidské řetězy na podporu protivládních demonstrantů po nových víkendových střetech.

„Netestujte naši trpělivost”

Demonstranti v Hongkongu v neděli pochodovali ke konzulátu Spojených států, mávali americkými vlajkami a nesli plakáty s nápisem "Prezidente Trumpe, osvoboďte, prosím, Hongkong". [celá zpráva]

Policie blokuje zástupce médií, kteří chtějí natáčet její zásah proti demonstrantům.

Foto: Vincent Yu, ČTK/AP

Čínský list China Daily v pondělí uvedl, že existují důkazy, že za protesty v Hongkongu stojí zahraniční síly. Varoval také demonstranty, aby "přestali testovat trpělivost centrální vlády v Pekingu", pod jejíž správu se v roce 1997 bývalá britská kolonie Hongkong vrátila. Vláda v Hongkongu v pondělí odsoudila "nelegální chování radikálních demonstrantů" a varovala USA, aby nezasahovaly do jejích záležitostí.

Nedělní protest před americkým konzulátem v Hongkongu byl zpočátku poklidný, později ale přešel v násilnosti zahrnující stavění barikád, rozbíjení oken a zapalování ohňů v nákupní čtvrti. Policie k rozehnání demonstrantů použila slzný plyn. Podle agentury Reuters zůstává atmosféra ve městě i v pondělí napjatá, ačkoli stanice metra uzavřené při nedělních násilnostech se již znovu otevřely.

Vleklé demonstrace

Protesty v Hongkongu trvají už od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, který správkyně Hongkongu Carrie Lamová minulý týden slíbila stáhnout.

Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených demonstrantů a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti v Hongkongu prosí o pomoc Trumpa

Video: Reuters

Hongkongská policie v pondělí propustila z vazby předního hongkongského aktivistu Joshuu Wonga, který byl v neděli zadržen na letišti, když se chystal odcestoval do Německa. Wonga zatkly hongkongské úřady již koncem srpna s obviněním z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí. Následně byl Wong propuštěn na kauci.

Hongkongské úřady v neděli uvedly, že Wong záměrem opustit zemi podmínky kauce porušil. V pondělí ale úřady oznámily, že se jednalo o procedurální chybu a že podmínky kauce cestovat do zahraničí Wongovi umožňují. „Joshua Wong je na cestě do Německa a bude mu dovoleno odcestovat do Spojených států," sdělil mluvčí strany Demosisto, kterou Wong založil. V cizině chce prý Wong zůstat do konce září.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků