Hlavní obsah
 

Gigantické záplavy v Austrálii si vyžádaly další dvě oběti, hrozí i hadi

Na tři vzrostl počet obětí rozsáhlých záplav na severovýchodě Austrálie ve státě Queensland, uvedla v pondělí BBC. Zásobování 77tisícového města Rockhampton, které voda odřízla, když zalila příjezdové cesty, zajišťuje armáda pomocí vojenských vrtulníků. Město je částečně pod vodou. Obyvatele navíc ohrožují hadi.

 
Gigantické záplavy v Austrálii si vyžádaly další dvě oběti, hrozí i hadi

V pondělí přibyly další dvě oběti. Tou poslední je žena, jedoucí v autě u Aramaku, které voda smetla. Druhý člověk v autě přežil. Už předtím bylo vytaženo tělo 38letého rybáře, který přepadl v sobotu přes palubu hliníkového člunu na rozbouřené řece Boyne u Tannum Sands.

Evakuace obyvatel Rockhamptonu

Foto: Daniel Munoz, Reuters

Aktuálně si záplavy, které zasáhly oblast větší než Německo a Francie dohromady, vyžádaly tři lidské životy. Mimořádně deštivé léto si ale od 30. listopadu v Queenslandu vyžádalo už deset obětí.

Už v neděli bylo nalezeno tělo 41leté ženy, která zahynula v autě, jež smetla povodeň. [celá zpráva]

Ta se stala první oficiálně evidovanou obětí povodní. Za vůbec první oběť současných povodní ale podle listu Sydney Morning Herald lze považovat padesátiletého muže, kterého 28. listopadu smetla voda z lávky pro pěší.

Záchranář na zaplavené dálnici z Rockhamptonu

Foto: Daniel Munoz, Reuters

Policie varuje, že navzdory nebezpečí se stále objevují lidé, kteří do rozbouřených potoků skáčou. O Vánocích bylo nutné zachraňovat teenagery, kteří se vydali do zaplavené oblasti na gumových člunech

Had plave přes zaplavenou dálnici

Foto: Daniel Munoz, Reuters

Povodeň už postihla 200 000 lidí. [celá zpráva]

Premiérka státu Queensland Anna Blighová uvedla, že s katastrofou se budou potýkat ještě měsíc a vysvětlila proč: „Je to dáno měřítkem a rozsahem této katastrofy a plyne to z předpovědi., že voda někde může zůstat stát týdny.“

Rockhampton je odříznutý

Město Rockhampton je zcela izolováno, ranvej místního letiště je pod vodou, takže nemůže sloužit komerčním letům, zaplaveny jsou silnice i dráha.

Zaplavená letištní dráha v Rockhamptonu

Foto: Reuters

„Dnes budeme zásobovat Rockhamton vojenskými letadly, která přepraví dodávky do Mackaye, a odtud se dovezou po silnici do Rockhamptonu,“ řekl zástupce policejního komisaře Ian Steward a dodal: „Budeme v tom pokračovat, dokud budou silnice odříznuté.“ Čeká se, že v pondělí vystoupá voda ve městě na devět metrů a kulminovat bude ve středu na 9,4 metru.

Had plave přes zaplavenou dálnici.

Foto: Daniel Munoz, Reuters

Město je podle starosty zasaženo povodní na 40 procentech rozlohy. Starosta také upozornil na nebezpečí od hadů. „Hadi plavou lidem mezi nohama, když si hledají cestu. Vím o muži, který ráno zabil čtyři hady, z nichž jeden byl tajpan, jehož smrtelný jed snadno zabíjí.“

Tajpan patří k nejjedovatějším hadům světa.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků