Hlavní obsah

Austrálii zasáhly záplavy biblických rozměrů, je postižena oblast větší než Francie

Záplavy na severovýchodě Austrálie už připravily o domov přes 200 000 lidí a vyžádaly si první oběť, potvrdily v neděli úřady. Ministr financí svazového státu Queensland Andrew Fraser v sobotu povodeň přirovnal k biblické.

Austrálii zasáhly záplavy biblických rozměrů, je postižena oblast větší než Francie

„Čelíme povodni biblických rozměrů,“ řekl v sobotu Fraser. V Queenslandu bylo od světa odříznuto dvacet měst. Stanice BBC uvedla, že zaplavena je plocha větší než Francie.

Na většině míst už přestalo pršet a hladina vody dosáhla maxima, ale například v Rockhamptonu, kde žije 77 000 lidí, má teprve kulminovat. Podle meteorologů by tam v pondělí mohla voda vystoupat do výše devíti metrů. Starosta Brad Carter varoval, že by mohlo být zaplaveno 40 procent města.

U Rockhamptonu (na snímku) má hladina vody ještě stoupat.

Foto: Daniel Munoz, Reuters

První obětí záplav se stala 41letá žena, která se snažila dostat na druhý břeh řeky Leichhardt a velká voda ji vzala i s jejím autem. Ostatní řidiče, kteří se rovněž pokoušeli přejet, se podařilo zachránit. Jinak ale úřady pohřešují nejméně dva další lidi.

Očekává se, že celkové škody půjdou nad miliardu dolarů. Úroda přišla vniveč a záplavy postihly i těžební průmysl a turismus.

Přívaly deště přinesl do oblasti cyklón Tasha, který na severovýchod Austrálie udeřil minulý víkend.

Zaplavená letištní dráha v Rockhamptonu

Foto: Reuters

Zpalavený australský stát Queensland

Foto: Daniel Munoz, Reuters

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Severovýchod Austrálie sužují nejhorší záplavy za půl století

Video: Reuters

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků