Hlavní obsah
Italský ministr vnitra Matteo Salvini Foto: Luca Bruno, ČTK/AP

Francie a Itálie se přetahují o Libyi

Občasné ostré útoky italského ministra vnitra Mattea Salviniho (45) na Francii se netýkají pouze její neochoty přijímat migranty přicházející po pevnině (v Alpách či na pobřeží) i přes moře, ale skrývají i další jablko sváru ve vztazích mezi oběma zeměmi. Rivalita, která již v roce 2011 vedla k útoku na režim libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, nepolevuje, jen na sebe vzala jinou podobu.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini Foto: Luca Bruno, ČTK/AP
Francie a Itálie se přetahují o Libyi

Tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy (63) se za podpory britského premiéra Davida Camerona (51) pokusil učinit z Francie nejužšího evropského partnera Libye. Dělo se tak na úkor Itálie, která z historických – Libye byla v letech 1911 až 1943 italskou kolonií – a zeměpisných důvodů zde hrála první housle. Intervence vedla k pádu a smrti Kaddáfího a dnešní chaotické situaci.

To ale Francouze, jak se zdá, neodradilo. Zatímco Itálie podporuje především tripolskou vládu premiéra Fajíze Sarrádže (58), kterou uznala i OSN, Francie sází na vládu generála Chalífy Haftara (61) v Tobrúku.

V okamžiku, kdy se italská ministryně obrany Elisabetta Trentaová (51) nacházela v Tripolisu na setkání s vedoucími představiteli státu, francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian (71) se v Tobrúku radil s generálem Haftarem, který se netají snahou získat kontrolu nad celou zemí.

Libyjský vojenský vůdce Chalífa Haftar

Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Francie pošilhává po vojenské základně

Haftar má výhodu v tom, že klíčové ropovody a plynovody ústí nedaleko Tobrúku na pobřeží Středozemního moře.

Na zařízení často útočí různé zločinecké gangy. Le Drian na pomoc Haftarovi navrhl zřízení francouzské vojenské základny v této oblasti.

Foto: Právo

„To by z naší strany znamenalo bojkot snah o pacifikaci Libye,“ nechala se vzápětí slyšet Trentaová.

Haftar může dělat drahoty

Navíc Francie usiluje o to, aby se v Libyi konaly volby do parlamentu už letos na podzim.

„Domníváme se, že jde o příliš brzký termín, protože početné oblasti země zůstávají pod kontrolou různých zločineckých gangů těžících z obchodu s migranty. Volby by mohly vést k rozkolu země a dalším problémům. Máme mimořádný zájem na uklidnění situace v Libyi a vynaložíme k tomu veškeré síly,“ prohlásil Giuseppe Perrone (64), italský vyslanec v Tripolisu.

Na žádost Bruselu Perrone navštívil také některé sběrné tábory v Libyi a přesvědčil se osobně o tom, že v početných případech je situace migrantů opravdu neúnosná a nelidská.

„Požádáme o to, aby většina z 500 miliónů eur, které Brusel uvolnil na pomoc Africe, zamířila do Libye ke stabilizaci země a zlepšení situace migrantů,“ komentoval ministr vnitra Salvini, který má v úmyslu sejít se s generálem Haftarem ve snaze přesvědčit ho, že pouze kompromis s tripolskou vládou může situaci uklidnit.

Ambiciózní Haftar má ale důležité spojence – nejen Francii, ale i sousední Egypt, což jen zvyšuje jeho politickou váhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků