Hlavní obsah
 

Erdogan obhájil mandát, Turci ho opět zvolili prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil už v prvním kole svůj mandát, oznámila turecká volební komise. Sečteno bylo sice jen něco přes 97 procent hlasů, konečné výsledky to podle komise ale ovlivnit nemůže. Opoziční kandidát Muharrem Ince už uznal porážku.

 
Erdogan obhájil mandát, Turci ho opět zvolili prezidentem

„Z výsledků je patrné, že Recep Tayyip Erdogan získal absolutní většinu platných hlasů, což znamená jeho znovuzvolení v prvním kole,“ citovala šéfa volební komise Sadiho Güvena agentura AFP.

Přiznivci Erdogana slaví vítězství a ulicích Istanbulu.

Foto: Emrah Gurel, ČTK/AP

Ten také potvrdil, že prokurdská strana HDP překonala v souběžně konaných parlamentních volbách desetiprocentní práh nutný pro vstup do parlamentu.

Güven na tiskové konferenci neuvedl přesný procentuální zisk jednotlivých kandidátů. Podle státní tiskové agentury Anadolu obdržel Erdogan 52,5 procenta hlasů, na druhém místě je hlavní opoziční kandidát na funkci prezidenta Muharrem Ince se ziskem necelých 31 procent.

Protikandidát uznal prohru 

Soupeř Recepa Tayyipa Erdogana v pondělí uznal porážku. Vyzval Erdogana, aby přestal národ svou rétorikou rozdělovat a byl prezidentem všech.

Erdoganův protikandidát z liberální Lidové republikánské strany (CHP) Muharrem Ince s manželkou Ulku

Foto: Osman Orsal, Reuters

Turecký web Hürriyet Daily News pak napsal, že Ince označil současnou hlavu státu za vítěze v SMS zprávě odeslané reportérovi soukromé televize Fox TV.

„Vítězem těchto voleb je demokracie, vůle lidu, každý jeden z našich 81 miliónů obyvatel,“ řekl Erdogan ve vítězném projevu v sídle své Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). „Dali jste lekci těm, kteří čekají na to, kdy Turecko poklekne,“ dodal.

Erdoganovi příznivci oslavují v ulicích Istanbulu

Foto: Lefteris Pitarakis, ČTK/AP

Muž, který je v Turecku u moci už 15 let, také vzkázal, že na naplňování předvolebních slibů začne pracovat hned následujícího dne. Zmínil například, že bude rozhodněji postupovat proti teroristickým organizacím a že Turecko bude pokračovat v "osvobozování syrských území", aby se do Sýrie mohli bezpečně vrátit uprchlíci.

Zlomový moment pro Turecko 

Pro Turecko představují nynější volby zlomový moment, kterým končí přechod země k prezidentskému systému. Tato transformace začala referendem v roce 2017, v němž voliči těsnou většinou změnu podpořili. Moc bude po volbách výrazněji soustředěna v rukou prezidenta, který bude po zrušení funkce premiéra moci sestavit vládu, vydávat dekrety a stanovovat rozpočet.

Kritici upozorňují, že nový systém ohrožuje právní stát v Turecku, staronový prezident ale trvá na tom, že změny jsou nezbytné pro bezpečnost a stabilitu země.

Význam voleb se odrazil na účasti, když podle státních médií volilo v těch prezidentských i v těch parlamentních okolo 87 procent z více než 59 miliónů oprávněných voličů.

Anketa
Zvolili si podle vás Turci správně, když většinově hlasovali opět pro prezidenta Erdogana?
Ano
10.9 %
Ne
89.1 %
Celkem hlasovalo 1479 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků