Hlavní obsah
Muammar Kaddáfí se dostal do izolace Foto: Ahmaed Jadallah, Reuters

Čína se obrací zády ke Kaddáfímu, jednala s rebely

Čína poprvé kontaktovala libyjské vzbouřence v Benghází, uvedla v pátek agentura Reters. Jde o další ránu pro režim Muammara Kaddífího, který odmítá odstoupit, i když už čtyři měsíce čelí náletům, které pokračovaly i v pátek.

Muammar Kaddáfí se dostal do izolace Foto: Ahmaed Jadallah, Reuters
Čína se obrací zády ke Kaddáfímu, jednala s rebely

Číňané se představiteli vzbouřenců z libyjské Národní přechodné rady sešli v Kataru.

Ministerstvo zahraničí v Pekingu uvedlo, že se se vzbouřenci sešel čínský velvyslanec v Kataru Čang Čć-liang. Mluvil s předsedou rady Mustafou Adbílem Džalílem, který se představuje možnou alternativu ke Kaddáfímu.

Ministerstvo ke schůzce nepodalo podrobnější informace, uvedlo jen že si oba vyměnili názory na vývoj v Libyi. „Čínský postoj k libyjskému problému je jasný – doufáme v politické řešení libyjské krize a věříme, že o budoucnosti Libye by měl rozhodovat její lid,“ stojí v prohlášení pekingského ministerstva.“

Čína už hraje na obě strany

Samotné setkání ale potvrzuje, že Čína míní mít otevřenou i cestu k rebelům.

Čína stejně jako Rusko nehlasovala v Radě bezpečnosti pro ustavení bezletových zón a možnost útočit na Libyi ze vzduchu. Od začátku konfliktu obě země chtěly, aby se krize řešila výhradně politickou cestou. Rusko se ovšem nedávno připojilo k zemím, které žádají, aby Kaddáfí odstoupil.

Kaddáfí je sám

„Je stále více izolovaný,“ uvedl k osudu Muammara Kaddáfího francouzský ministr zahraničí Alain Juppé ve francouzském Radiu 1. „Přibývá lidí, kteří od něj zběhli a dostali jsme vzkaz z jeho bezprostředního okolí, že chápou, že se musí vzdát moci.“

K dalším krokům koalice vedené NATO Juppé, který je v Izraeli, řekl: „Zesílíme vojenský tlak, jak jsme to už dělali několik dní, ale současně jednáme s každým, kdo ho může přesvědčit, aby odešel.“

Páteční nálet

Letadla NATO v pátek bombardovala kasárna v blízkosti Kaddáfího tripolského sídla. Útoky směřovaly rovněž na policejní stanici a vojenskou základnu mimo Tripolis. Čtyři z pátečních útoků mířily na kasárna v centru města. Předchozích šest náletů se soustředilo na policejní stanici a základnu mimo Tripolis, uvedla ČTK.

Páteční nálety na Tripolis byly nejsilnějším útokem na město od návštěvy jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy, který začátkem týdne přicestoval do Tripolisu s cílem dosáhnout příměří. [celá zpráva]

Utopilo se sto padesát uprchlíků

U tuniských břehů bylo vyloveno 150 těl obětí z řad migrantů, kteří se pokusili opustit Libyi na lodi. Propukla na ní panika a loď se převrátila. Zachránit se podařilo 570 osob, 270 je jich nezvěstných.

Skupina lidí ze západní Afriky, Bangladéše a Pákistánu mířila z Libye do Itálie. Nalodili se v Tripolisu v sobotu.

Loď řídili lidé bez zkušeností s ovládáním plavidel. Měli potíže s kormidlováním a ztrátou výkonu. Třetí den na palubě došlo jídlo a voda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků