Hlavní obsah
Centrum filipínské Manily Foto: Profimedia.cz

Česká firma chtěla Filipínám dodat vagóny metra. Nedala úplatek, vyřadili ji

Filipínské ministerstvo dopravy a komunikací oznámilo, že vyšetřuje podezření, podle nějž vysocí činitelé ministerstva vydírali českou firmu v souvislosti se zakázkou na budování metra v metropoli Manile. Informoval o tom v pondělí filipínský server Business Inquirer.

Centrum filipínské Manily Foto: Profimedia.cz
Česká firma chtěla Filipínám dodat vagóny metra. Nedala úplatek, vyřadili ji

Filipínský rozhlas DZRH koncem června uvedl, že sestra filipínského prezidenta Benigna Aquina a jeho švagr údajně požádali českou společnost Inekon o úplatek za to, že jí pomohou při vyjednání kontraktu na budování manilského metra.

Podle DZRH chtěli lidé kolem Ballsy Aquinové-Cruzové po firmě Inekon dva milióny až 20 miliónů dolarů (zhruba 40–400 miliónů korun). Dva z účastníků, mezi nimi bývalý ministr dopravy a komunikací Pete Prado, si údajně řekli o úplatek, avšak zástupci Inekonu to odmítli. Ministerstvo pak prý Inekonu zabránilo účastnit se tendru.

Vláda podezření šetří, černou listinu odmítá

Téměř tři týdny po těchto zprávách se ministerstvo dopravy k záležitosti vyjádřilo, napsal server Business Inquirer. Tajemník ministerstva Joseph Abaya v pátečním prohlášení sdělil, že již zahájil vyšetřování zpráv, podle nichž jistí činitelé ministerstva požadovali po firmě Inekon 30 miliónů filipínských pesos (13,6 miliónu korun) za to, že pomohou firmě uspět v projektu rozšíření třetí trasy manilského metra. Zakázka měla hodnotu 3,77 miliardy filipínských pesos (1,7 miliardy Kč).

Abaya nicméně popřel, že by ministerstvo zařadilo firmu Inekon po odmítnutí úplatku na černou listinu, jak prý tvrdil český velvyslanec Josef Rychtar. „Inekon není na černé listině. Žádná černá listina neexistuje. Na tomto tvrzení není ani zrnko pravdy,“ napsal Abaya v komuniké. Prohlásil také, že Inekon nikdy nabídku dodávky nových vozů pro manilské metro formálně nepředložil.

Abaya na druhou stranu potvrdil, že se v dubnu setkal s českým velvyslancem Rychtarem a že velvyslanec „vyjádřil určité obavy týkající se nabídky“ pro tendr konaný 11. června. Podle ministerstva Abaya řekl Rychtarovi, že „osobně má pocit, že je velký tlak na přijetí české nabídky a že obvinění z podvodu jsou spojena s obchodní agendou“.

Ukažte důkazy

Podle filipínského serveru gmanetwork mluvčí filipínského prezidenta Edwin Lacierda v neděli vyzval českého velvyslance, aby předložil důkazy na podporu tvrzení, že se úředníci ministerstva snažili firmu Inekon vydírat a že jí po odmítnutí zabránili zúčastnit se tendru.

České ministerstvo zahraničí podle mluvčí Johany Grohové případ sleduje a má „zájem, aby česká firma Inekon nebyla poškozena případným nestandardním jednáním“. Je v kontaktu s filipínskými úřady, včetně prezidentské kanceláře a ministerstva dopravy. Mluvčí dodala, že její úřad komunikuje i se společností Inekon.

Do užšího výběru soutěže se nakonec dostaly dvě čínské firmy, z nichž byla zvolena společnost Dalian Locomotive & Rolling Stock Co. CNR Group, která je na dobré cestě zakázku získat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků