Hlavní obsah
 

Basketbalista Rodman se vrátil do Severní Koreje za „přítelem” Kimem

Někdejší hvězda americké basketbalové ligy NBA Dennis Rodman se vrátil do Severní Koreje, kde ho dříve dvakrát přijal vůdce Kim Čong-un, jehož Rodman označuje za svého přítele. Basketbalista tvrdí, že do KLDR létá hlavně proto, aby tam propagoval sport.

 
Basketbalista Rodman se vrátil do Severní Koreje za „přítelem” Kimem

Rodman před svou úterní cestou zdůraznil, že cestuje jako soukromá osoba. „Jen se snažím otevírat dveře. Mým cílem je zjistit, jestli mohu dál do Severní Koreje vozit sportovce, to je hlavní,“ prohlásila někdejší hvězda týmu Chicago Bulls na přestupu na letišti v Pekingu. Rodman již v minulosti organizoval v KLDR basketbalové exhibice a přátelská utkání.

V Pchjongjangu byl už dvakrát v letech 2013 a 2014, přičemž uvedl, že s diktátorem Kim Čong-unem jsou „přátelé na celý život“ a Kim je „úžasnej kluk”.

Dennis Rodman s Kim Čong-unem v září 2013

Foto: ČTK/AP

Jeho poslední cestu do Severní Koreje sponzorovala sázková společnost. Rodman na Twitteru oznámil, že nynější výjezd finančně podpořila společnost zajišťující paralelní měnu pro prodej marihuany.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že o Rodmanově cestě ví. Náměstek ministra Thomas Shannon podle agentury Reuters jen doplnil, že USA před cestou do Severní Koreje varují, protože to není zcela bezpečné. Severní Korea, na kterou Spojené státy opakovaně uvalily sankce kvůli jejímu zbrojnímu programu, v současnosti zadržuje čtyři americké občany a obviňuje je nebo vězní za údajnou špionáž.

Dennis Rodman na letišti v Pekingu

Foto: ČTK/AP

Tvrdil, že Trump chce jet s ním

Rodman si je ale podle svých slov jist, že prezident Trump je rád, že do KLDR míří. „Jsem si jist, že má radost z toho, že se snažím dosáhnout něčeho, co oba potřebujeme,“ řekl novinářům.

Rodman Trumpa podporoval v kampani a samotný prezident nedávno prohlásil, že by se rád s Kimem za příhodných okolností sešel. Trump dokonce dodal, že by byl poctěn. [celá zpráva]

Rodman už před čtyřmi lety tvrdil, že jeho cestu, která si vysloužila mnoho kritiky, Trump schvaluje, později navíc uváděl, že by Trump jel rád s ním. Trump podporu popíral a při druhé Rodmanově cestě na Twitteru napsal: „Šílený Dennis Rodman tvrdí, že jsem chtěl jet do Severní Koreje s ním. Nikdy jsem o tom nemluvil, nemám zájem, je to poslední místo na zemi, kam chci jet.“

Související témata

Věž čučche se sochou dělníka, rolníka a představitele inteligence

Foto: Profimedia.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Foto: KCNA, Reuters

Washingtonský památník obětem války v Koreji

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků