V místnosti, kde Trump s Kimem podepsali společné prohlášení o denuklearizaci Korejského poloostrova, byla na stole připravena dvě pera. Na obou byl zlatým písmem podpis prezidenta Trumpa. Psací potřebu na místě, kde měl usednout vůdce KLDR, krátce před podpisem dokumentu pečlivě očistil člen Kimovy ochranky v bílých rukavicích.

Pero, které bylo na stole připravené k podpisu, člen ochranky Kim Čong-una pečlivě otřel.

Pero, které bylo na stole připravené k podpisu, člen ochranky Kim Čong-una pečlivě otřel.

FOTO: Jonathan Ernst, Reuters

Kim Čong-un ale nakonec očištěné pero nepoužil a prohlášení podepsal tím, které mu podala jeho sestra Kim Jo-čong, jedna z jeho nejbližších spolupracovnic. Psací potřeba poskytnutá Američany tak zůstala nedotknuta ležet na stole.

Člen ochranky pero pečlivě otřel a položil na místo, Kim Čong-un nakonec použil pero podané svou sestrou.

Člen ochranky pero pečlivě otřel a položil na místo, Kim Čong-un nakonec použil pero, které mu  podala jeho sestra.

FOTO: Jonathan Ernst, Reuters

Server britského listu The Daily Telegraph napsal, že se Kim mohl obávat o svou bezpečnost, ale spíše se chtěl vyhnout tomu, aby Američané získali z potu informace o jeho zdravotním stavu.

Jihokorejský deník Čoson ilbo v této souvislosti už před summitem napsal, že si Kim na vrcholnou schůzku dovezl i vlastní přenosnou toaletu. Chtěl tím údajně zabránit tomu, aby mohly cizí rozvědky analyzovat jeho stolici. Přenosnou toaletu s sebou vozil už také otec současného severokorejského vůdce Kim Čong-il.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un si bere pero k podpisu společného prohlášení od své sestry.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un si bere pero k podpisu společného prohlášení od své sestry.

FOTO: Evan Vucci, ČTK/AP