Kima, který do Singapuru dorazil stejně jako šéf Bílého domu v neděli, podle tisku doprovázejí ministr zahraničí, ministr obrany a sestra. Severokorejská média však dosud o nadcházejícím summitu mlčela, uvedla agentura AP. O tom, že Kim je v Singapuru a sejde se tam s Trumpem, stručně informovala až v pondělí.

I to je ale podle AP na severokorejské poměry nezvyklé, neboť tamní tisk většinou o událostech informuje až po jejich skončení. Severokorejci mají omezený přístup k informacím, které se k nim dostávají skrze cenzurovaný státní tisk. O tom, že se Trump a Kim plánují setkat, sice severokorejský tisk informoval, o datu konání summitu a dalších podrobnostech však do pondělí nepsal.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Kolona s Kim Čong-unem míří z letiště do hotelu

Když Kim v neděli odletěl z KLDR do Singapuru, kam dorazil několik hodin před Trumpem, na titulní straně severokorejských novin byl článek o tom, jak severokorejský vůdce navštívil rybí restauraci v Pchjongjangu.

K obvyklé opatrnosti mohlo přispět i Trumpovo lavírování, kdy napřed se schůzkou souhlasil, pak ji odvolala a pak prohlásil, že se uskuteční v původním termínu. Kdyby severokorejská média o schůzce informovala předčasně a summit se neuskutečnil, poškodilo by to obraz vůdce.

Kim Čong-un se setkal se singapurským premiérem Lee Hsienem Loongem (vpravo).

Kim Čong-un se setkal se singapurským premiérem Lee Hsienem Loongem (vpravo).

FOTO: Edgar Su, Reuters

Podle AP je však pravděpodobné, že Severokorejce setkání jejich vůdce s americkým prezidentem zajímá, jelikož jim potenciálně může změnit životy, a je tak přirozené, že v uzavřeném státě kolují různé zvěsti.

USA chtějí úplně jaderné odzbrojení KLDR

Washington opakovaně zdůrazňuje, že od Pchjongjangu očekává úplné, nezvratné a ověřitelné jaderné odzbrojení. V případě, že na to Severokorejci přistoupí, jsou Američané ochotni poskytnout jim požadované bezpečnostní záruky a nakonec i uvolnit sankce.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Americký prezident Donald Trump přistál v Singapuru, aby se setkal s Kim Čong-unem

Oba státníci by podle analytiků mohli jednat také o podpisu mírové dohody, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončily boje v korejské válce z let 1950-53.

Summit se má v úterý konat v hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa. Začátek je ohlášen na 9:00 místního času (3:00 SELČ).

Trump chce dát na svůj instinkt

Trump se nechal slyšet, že se při jednání s Kimem bude řídit především svým instinktem a že hned během první minuty pozná, zda to Severokorejci myslí s denuklearizací vážně.

Americký prezident Donald Trump mává po přistání v Singapuru

Americký prezident Donald Trump mává po přistání v Singapuru

FOTO: Jonathan Ernst, Reuters

Pokud se summit nebude vyvíjet dobře, je připraven odejít. V opačném případě chce pozvat Kima do Spojených států.