„Očekáváme, že se vrátí s datem a časem schůzky a se zajatci,“ řekl představitel kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina jihokorejské tiskové agentuře Jonhap.

Pompeo agentuře Reuters už během letu do KLDR řekl, že doufá, že doladí agendu jednání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem. Rovněž řekl, že na programu bude i otázka Američanů vězněných v Severní Koreji. Zatím ale od Pchjongjangu neměl závazek, že by je propustila.

Věznění Američané

V KLDR jsou v současnosti vězněni tři Američané korejského původu. Deset let nucených prací za „rozvracení komunistického režimu a špionáž” si odpykává 62letý americký misionář Kim Tong-čchol. Devětapadesátiletý Kim Sang-tuk, rovněž známý pod jménem Tony Kim, který strávil měsíc výukou účetnictví na Pchjongjangské univerzitě věd a technologií, byl podle agentury AP loni odsouzen na 15 let za „protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu”. A stejným obviněním čelí i 55letý Kim Hak-song, který je nyní ve vazbě.

Minulý týden jihokorejské zdroje informovaly, že všichni tři byli převezeni z pracovního tábora do hotelu nedaleko metropole Pchjongjangu. Jižní Korea se snažila přesvědčit KLDR, aby prokázala dobrou vůli a při příležitosti plánované schůzky Kima s Trumpem trojici propustila jako gesto dobré vůle vůči USA. [celá zpráva]

Horečná diplomatická aktivita

Pompeo se vydal do Severní Koreje na předem neohlášenou návštěvu. Podle agentury Reuters přicestoval do severokorejské metropole Pchjongjangu z Japonska a zamířil do hotelu Koryo. Jde o jeho druhou návštěvu Severní Koreje během necelých šesti týdnů.[celá zpráva]

Video

Expirované video

Kim Čong-un se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem

Pompeo přicestoval do KLDR po neočekávané návštěvě severokorejského vůdce Kim Čong-una v čínském přístavu Ta-lien, kde v pondělí a v úterý jednal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ten při jednání nepřímo vyjádřil podporu připravovanému summitu Spojených států a KLDR, který by se měl uskutečnit na přelomu května a června. „Podporujeme odhodlání Severní Koreje pracovat na odstranění zbraní z Korejského poloostrova. Podporujeme také plán KLDR a USA vyřešit otázky na poloostrově prostřednictvím dialogu,” řekl Si podle čínské televize CCTV.

Kim podle ní na schůzce zopakoval svůj slib denuklearizace: „Severní Korea nepotřebuje vlastnit jaderné zbraně, pokud příslušná strana upustí od nepřátelské politiky a bezpečnostních hrozeb namířených vůči KLDR.“[celá zpráva]

Po schůzce se sešli v Tokiu jihokorejský prezident Mun Če-in, čínský premiér Li Kche-čchiang a japonský premiér Šinzó Abe. Shodli se, že je potřeba zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní a nastolit v celé oblasti severovýchodní Asie mírovou atmosféru. Dali najevo naděje. „Očekávám, že dojde k dialogu a otázka Korejského poloostrova se vyřeší politicky,“ řekl Li. Abe zdůraznil potřebu „úplné a ověřitelné likvidace severokorejských zbraní hromadného ničení, balistických raket a jaderných zbraní“.