„Klokani jsou velmi nepředvídatelní a je složité se jim vyhnout, jsme si ale jistí, že dokážeme naši technologii zdokonalit tak, aby je zpozorovala a zabránila srážkám na dálnici,“ řekl deníku Telegraph bezpečnostní manažer Volva Martin Magnusson.

Prozatím vozy švédského výrobce rozpoznají chodící, běžící, klusající nebo cválající překážku, poskakování je ale na chytrý systém detekce velkých zvířat moc obtížné. A to na rozpoznání skákající překážky pracují vývojáři už dva roky.

Počítač má pocit, že ho šálí „zrak”

Proč hopsání systém mate? „Když jsou (klokani) ve vzduchu, zdá se (počítači), že jsou dál než po dopadu,“ vysvětlil serveru ABC News technický manažer australské pobočky Volva David Pickett. Detekční systém používá jako výchozí bod vozovku a pokud s ní překážka není ve stálém kontaktu, nefunguje. Počítač má jinými slovy při pohledu na klokany dojem, že ho šálí ”zrak„.

Je to ale v zásadě chyba lidského faktoru. Systém byl vyvinut a otestován ve Švédsku, kde jsou přirozenou velkou překážkou losi. Na klokany tam nikdo nepomyslel, a tak se na vše přišlo až když byla technologie dovezena do Austrálie.