Hlavní opěrným bodem Islámského státu v Libyi je Syrta, radikální hnutí ale působí také na východě v Derně (Darná) a v Benghází a na západě v Sabrátě.

Generál nicméně nepovažuje za příliš pravděpodobné, že by libyjská odnož IS mohla útočit ze svých opěrných bodů a získat rozsáhlejší území jako v Iráku a v Sýrii: „Nemají tu tolik místních lidí, kteří by znali Libyi tak dobře, jako měli v Iráku a v Sýrii.“ Zmínil i odlišnou mentalitu: „Libyjci jsou také jiní v tom, jak reagují na cizince a jak s nimi jednají. To vše hraje roli.“

Rozložení sil v Libyi na počátku letošního roku.

Rozložení sil v Libyi na počátku letošního roku.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Generál zdůraznil, že v Libyi jsou i další skupiny, které s Islámským státem soupeří. „V Benghází a v Derně se stejně jako v Sabrátě brání Islámskému státu a ztěžují mu možnost operovat,“ řekl Rodriguez, který se odvolal na zprávy tajných služeb.

Rodriguez ale současně zdůraznil, že klíčové je ukončit rozdělení země, kdy byly dvě vlády a dva parlamenty. Jejich ozbrojené milice proti sobě bojovaly, čehož využíval Islámský stát. „Výzvou pro vládu národní dohody je přivést je dohromady pro budoucnost Libye i kvůli tomu, aby bylo možné čelit Islámskému státu,” prohlásil generál.