Útok na konzulát zahájil sebevražedný atentátník, který se odpálil kolem deváté (5:30 SEČ) před vchodem, když mu bezpečnostní síly zabránily ve vstupu. Chtěl se vmísit do fronty lidí čekajících na pákistánské vízum. Pákistánský konzulát je obvykle v době ranní špičky plný lidí, kteří čekají na víza.

Další dva útočníci se zabarikádovali v prázdném penziónu nedaleko konzulátu a afghánské bezpečnostní síly s nimi bojovaly do 12:30 místního času.

Afghánský policista po útoku na pákistánský konzulát v Dželalabádu

Afghánský policista po útoku na pákistánský konzulát v Dželálábádu

FOTO: Parwiz, Reuters

Podle mluvčího guvernéra provincie Nangarhár, kde Dželálábád leží, bylo zabito sedm členů afghánských bezpečnostních složek a dalších sedm utrpělo zranění. Zraněni byli i tři civilisté.

K útoku přihlásil Islámský stát (IS), který ovládá velká území v Iráku a Sýrii a expanduje i do dalších zemí. Jeho příslušnici jsou aktivní také v provincii Nangarhár a v posledních měsících tam bojovali s Tálibánem o kontrolu nad některými okresy.

IS uvedl, že atentát uskutečnili tři jeho členové ve vestách napěchovaných výbušninami, z nichž dva se odpálili. Skupina tvrdí, že atentátníci zabili desítky lidí, včetně "několika příslušníků pákistánské rozvědky".

Afghánští vojáci zasahují u pákistánského konzulátu v Dželalabádu

Afghánští vojáci zasahují u pákistánského konzulátu v Dželálábádu.

FOTO: Parwiz, Reuters

Část Dželálábádu, kde se nacházejí konzuláty Indie, PákistánuÍránu, se stala terčem obdobného útoku ozbrojenců už 5. ledna. O dva dny dříve útočníci napadli indický konzulát v severoafghánském městě Mazáre Šarífu. [celá zpráva]