OSN na Severní Koreu uvalila sankce kvůli jaderným testům a zkouškám raket. Pro KLDR platí embargo na dovoz zbraní a zákaz obchodování s jadernou a raketovou technologií. Komunistická země dále nesmí dovážet luxusní zboží.

KLDR se podle zmíněné zprávy vyhýbá zákazu obchodování pro její firmu OMM tím, že pozměnila registraci a vlastnictví plavidel. Údajně bylo 13 ze 14 lodí OMM přejmenováno a jejich vlastnictví převedeno na jiné rejdařské společnosti, z nichž každá vlastní právě jednu loď. Názvy firem jsou přitom odvozené od nových názvů těchto lodí.

OMM přitom údajně spolupracuje s jednotlivci a firmami ze zemí, jako jsou Brazílie, Čína, Egypt, Řecko, Japonsko, Malajsie, Peru, Rusko, Singapur a Thajsko.

Loďařská firma Ocean Maritime Management se loni v červenci ocitla na seznamu společností se zákazem obchodování jak OSN, tak USA.

Rakety jako cukr

Společnost je podle Washingtonu spojená s lodí Čongčonkang, kterou v roce 2013 zadržely panamské úřady na cestě z Kuby do Severní Koreje kvůli podezření, že možná přepravuje drogy. Místo nich však v oficiálně nahlášeném nákladu 10 000 tun cukru nalezla kontrola několik tun kubánských zbraní včetně stíhaček, raketových systémů či těžké munice.

Kuba přitom tvrdila, že šlo o staré zbraně, které měla KLDR pouze opravit. [celá zpráva]

Panel dohlížející na dodržování sankcí OSN Pchjongjangem v 76stránkové zprávě rovněž uvedl, že KLDR "se nadále vzpírá rezolucím Rady bezpečnosti tím, že pokračuje ve svých programech jaderných a balistických raket".

Ve zprávě rovněž stojí, že severokorejští diplomaté, funkcionáři a zástupci obchodu hrají klíčové role v ilegálním obchodu se zbraněmi, včetně materiálu souvisejícího s balistickými střelami.