„Naše vláda nemá v úmyslu zvažovat přijetí žádných předběžných opatření, aby uspokojila požadavky severu k návratu k jednacímu stolu,” konstatoval podle agentury Jonhap mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení Lim Bjong-čchol. „Tyto předběžné podmínky jsou tématy, která by měla Severní Korea vyřešit s námi během jednání s naší vládou.”

Jižní Korea nabídla svému komunistickému severnímu sousedovi jednání na vysoké úrovni o sérii otázek, především pak o dalších setkáních rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950-53. Poslední takové setkání se po čtyřleté přestávce uskutečnilo loni v únoru.

Podmínky a přání KLDR

KLDR na to reagovala minulý týden, když jako podmínku uvedla zrušení sankcí. Ty Soul zavedl po potopení jihokorejské korvety Čchonan na začátku roku 2000, které podle mezinárodní komise způsobilo severokorejské torpédo. Pchjongjang svůj podíl na útoku na jihokorejské plavidlo odmítá. [celá zpráva]

Ještě v neděli  Severní Korea vyzvala jižního souseda, aby vytvořil předpoklady pro dialog a zabránil dalšímu posílání balónů s letáky z jihu. Zdůraznila význam rozhovorů: „Zlepšení a rozvoj mezikorejských vztahů je úkolem doby, který nesnese další odklad. Jihokorejské úřady by měly upřímně odpovědět na naši výzvu k zahájení široké cesty k nezávislému sjednocení země.”

Nabídky na jednání přicházejí od loňských asijských her v Inčchonu, na jejichž závěr nečekaně přijela severokorejská delegace. [celá zpráva]

K žádným významnějším jednáním ale zatím nedošlo, vždy je na poslední chvíli něco zmařilo.

Na Nový rok severokorejský vůdce nabízel jednání s jihokorejskou prezidentkou.  [celá zpráva]