Mluvčí Tálibánu v telefonátu stanici CNN potvrdil, že na školu zaútočilo šest sebevražedných atentátníků, kteří okolo desáté hodiny ráno přelezli plot u školy. Podle něj měli příkaz zabíjet starší studenty armádní školy. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Dáváme jim přímé rozkazy nezranit malé děti,“ dodal Muhammad Churásání pro pákistánský deník The Express Tribune.

Muž nese dívku zraněnou během útoku tálibů v armádní škole v Péšávaru.

Muž nese dívku zraněnou během útoku tálibů v armádní škole v Péšávaru.

FOTO: ČTK/AP

Ke „krajnímu kroku“ v podobě útoku na školu, v níž se nacházelo 300 až 400 lidí, byl Tálibán podle jeho mluvčího donucen.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Útok Tálibánu v péšávárské škole si zatím vyžádal přes sto mrtvých. Zdroj: Reuters

„Vybrali jsme armádní školu, protože vláda útočí na naše rodiny a ženy. Chceme, aby poznali bolest,“ prohlásil Churásání v narážce na armádní operace proti povstalcům na kmenových územích Severního a Jižního Vazíristánu.

 

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Vláda vyhlásila třídenní smutek

Útok odsoudil kromě jiných pákistánský premiér Naváz Šaríf, který vyhlásil třídenní státní smutek a vydal se do Péšávaru osobně řídit záchranné akce.

„Nemohu zůstat v Islámábádu. Je to národní tragédie rozpoutaná divochy. Byly to moje děti, je to moje osobní ztráta a národní ztráta,“ oznámil Šaríf.

Počet obětí několik hodin trvajícího útoku mezitím vystoupal na více než sto. Podle zpráv bylo většině obětí 12 až 16 let.