Cvičení začalo již v noci z pátku na sobotu a účastní se ho na 160 000 vojáků, okolo tisícovky tanků a obrněných vozidel, 130 letadel a vrtulníků a okolo sedmi desítek lodí Tichomořské flotily. Některé jednotky se na místo přemístily z posádek vzdálených více než 3000 kilometrů.

Ruské tanky během cvičení na Sibiři.

Ruské tanky během cvičení na Sachalinu.

FOTO: ČTK/AP

Náměstek ministra obrany Anatolij Antonov ujistil zahraniční vojenské přidělence, že manévry jsou součástí běžného vojenského výcviku a nejsou namířeny proti žádnému státu. Nicméně někteří analytici se domnívají, že ukázka síly je určena Číně a Japonsku.

Pacifická flotila ruského námořnictva během cvičení na Dálném východě.

Pacifická flotila ruského námořnictva během cvičení na Dálném východě.

FOTO: ČTK/AP

Analytik Alexandr Chramčichin nedávno zveřejnil "scénář", jak by mnohem početnější čínská vojska mohla během pár dnů obsadit vylidňující se Sibiř, aby tak vyřešila čínský problém s přelidněním.

Putin pozoruje námořní manévry u Sachalinu.

Putin pozoruje námořní manévry u Sachalinu.

FOTO: Aleksey Nikolskyi/RIA Novosti/Kremlin, Reuters

Čína a Rusko se ještě za sovětských dob, v roce 1969, střetly v ozbrojeném konfliktu o sporná území v pohraničí. Ale Rusko v roce 2004 přistoupilo v nové smlouvě na ústupky, budící u části Rusů obavy, že mohly povzbudit čínský apetit.

Jiní komentátoři ale naopak považují Čínu za "strategického partnera", se kterým Rusko může čelit Západu.

Po rozpadu Sovětského svazu se Čína stala pro ruské zbrojovky největším zákazníkem. Obě země také nedávno uspořádaly společné námořní manévry.