Dílavar "byl nejdůležitějším podřízeným Hadžího Málího Chána. Byl usmrcen přesně týden po dopadení Chána," uvedly ve svém prohlášení Mezinárodní síly pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF). "Jeho smrt je další významnou ztrátou pro tuto povstaleckou skupinu," dodává se v textu. Společně s Dílavarem prý padli i dva jeho spolubojovníci.

Dílavar údajně řídil útoky proti afghánské armádě v oblasti kolem afghánsko-pákistánské hranice a zajišťoval dodávky zbraní. Pomáhal také zahraničním bojovníkům pronikat do Afghánistánu a udržoval styky s Al-Káidou a Islámským hnutím Uzbekistánu, které patří k nejnebezpečnějším teroristickým organizacím na světě.

Obávaná síť Hakkání je jedním z hlavních povstaleckých hnutí v Afghánistánu. Má baštu na východě země, její vedení ale sídlí na pákistánských kmenových územích. Je napojena na Tálibán a její šéf Sirádžuddín Hakkání nedávno v rozhovoru pro BBC uvedl, že slouží mullovi Umarovi. Hakkání se přihlásil i k dvacetihodinovému obléhání amerického velvyslanectví a sídla ISAF v Kábulu, při němž zemřelo 27 Afghánců. [celá zpráva]

Rozdrcení klanu se stalo pro mezinárodní síly v Afghánistánu prvořadým cílem. [celá zpráva]

Dílavarův nadřízený Hadží Málí Chán je strýcem Sirádžuddína a Badruddína Hakkáníových a uctívaný stařešina klanu. V Afghánistánu dohlížel na provoz povstaleckých táborů, z nichž jeden letos pomáhal vybudovat, a organizoval přesuny bojovníků do země ze sousedního Pákistánu. NATO tvrdí, že padl do zajetí, hnutí Tálibán to ale popírá.