„Nikdy se se neuvažovalo o jeho zatčení nebo dopadení. Nikdy to nebylo o rozhodnutí na poslední chvíli. Nikdo nechtěl zajatce,“ uvedl důstojník.

Autor článku Nicholas Schmidle uvádí, že plán byl následující - „přemoci bin Ládinovy strážce, zastřelit ho zblízka a vzít jeho tělo do Afghánistánu“.

V květnu přitom poradce prezidenta Baracka Obamy pro boj s terorismem John Brennan řekl, že příslušníci speciální jednotky Seals ho neměli zabíjet - pokud by si byli jisti, že na sobě nemá vestu s výbušninami nebo nějakou ukrytou zbraň.

Usáma bin Ládin na archivním snímku

Usáma bin Ládin na archivním snímku

FOTO: fotobanka Profimedia

Obama čelil kritice, že akce byla likvidační. Na námitky, že šlo o likvidační akci, uváděli američtí představitelé, že bin Ládin nedal najevo ochotu se vzdát a proto byl zabit.

Autor článku si taky myslí, že cílem bylo šéfa al-Káidy zabít, a odvolává se i na to, že Obama v roce 2008 řekl: "Kdybychom měli Usámu bin Ládina v hledáčku a pákistánská vláda by ho byla neschopná nebo neochotná dopadnout, pak si myslím, že bychom museli jednat. Zabijeme bin Ládina. Rozdrtíme al-Káidu. To je hlavní bezpečnostní priorita naší země."

V bin Ládinově úkrytu

Příslušníci jednotky Seals Team Six byli při akci přesvědčeni, že bin Ládinovi strážci na těle mají vesty s výbušninami. Jednoho střelili do lýtka, než ho ragbistickým chvatem složil příslušník jednotky, aby zachránil životy kolegů. Ani jeden ze strážců neměl na sobě vestu s výbušninami.

Během akce také zabili bin Ládinova syna, který byl na vrcholu schodiště. Byli přesvědčeni, že má samopal. Později se ukázalo, že to tak nebylo, faktem ale je, že v domě byla tma. A v úkrytu šéfa al-Káidy se čekalo spíše, že zbraň mít bude a použije ji.

Další člen komanda střelil bin Ládina do hrudi střelou ráže 5,56. Ládin upadl a on vypálil druhou ránu ze své pušky M4 s tlumičem do hlavy nad oko. Do vysílačky řekl: „Pro Boha a zemi – Geronimo, Geronimo, Geronimo.“ Geronimo byl kód, který oznamoval, že bin Ládin byl nalezen. Následovala slavná věta „Geronimo EKIA“, tedy nepřítel zabit v akci.

Když se střelec, jehož identitu autor článku zřejmě zná, později setkal soukromě s Obamou, prezident se ho nikdy neptal, kdo vystřelil smrtící ránu a členové komanda neměli svolení to říci.


Pád vrtulníku komando zaskočil

Trosky vrtulníku na zahraně domu bin Ládina. Američané jej po havárii zničili.

Trosky vrtulníku na zahraně domu bin Ládina. Američané jej po havárii zničili.

FOTO: Reuters

Autor článku také vysvětluje, proč se zřítila jedna z nasazených helikoptér kategorie stealth. Důvodem bylo, že přistávala mezi betonové zdi, kde nemohl vzduch proudit, ohříval se a stroj se propadl. S tím se nesetkali při nácviku akce v replice domu, protože ta byla ohrazena jen řetězy. Přes ně mohl vzduch volně proudit.