Clintonová řekla, že místo hrozeb by měl Kaddáfí postavit na první místo zájmy svého lidu a odstoupit. Její španělská kolegyně pak prohlásila, že "odpověď Evropy (na Kaddáfího slova) je pokračovat v práci se stejnou rozhodností" a udržovat politický a vojenský tlak, aby byla odstraněna hrozba, kterou Kaddáfího síly znamenají pro libyjské civilisty.

Americká ministryně dále vyslovila názor, že podpora operaci NATO v Libyi "je silná a dál sílí" i v Africe. Africká unie přitom krátce předtím rozhodla, že nebude respektovat zatykač, který na Kaddáfího vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu. Kritizovala i dodávky zbraní povstalcům.

Kaddáfího hrozby

Kaddáfí Evropě pohrozil v projevu, který byl vysílán z tlampačů k desítkám tisíc jeho stoupenců na tripolském Zeleném náměstí. Odkud hovořil, není známo.[celá zpráva]

Shromáždění bylo podle agentury AP jedno z největších za poslední měsíce a naznačilo, že Kaddáfí je stále schopen zjednat si značnou podporu.

Intenzivnější útoky

Aliance v Bruselu oznámila, že v tomto týdnu zesílila bombardování na západě Libye, která je pod kontrolou Kaddáfího. Zničila asi 50 vojenských cílů včetně tanků a vojenských vozidel. V noci na sobotu byl terčem vojenský tábor Myjah u města Zavíja. Při akcích byly použity britské vrtulníky AH-64 Apache.

Vrtulník AH-64 Apache britské armády startuje z paluby lodě HMS Ocean

Vrtulník AH-64 Apache britské armády startuje z paluby lodě HMS Ocean.

FOTO: Bernie Hennesy, Reuters

"Tábor byl používán silami režimu jako základna pro terorizování místního obyvatelstva, uvedl britský generálmajor Nick Pope a dodal: "Při útoku před půlnocí Apache Spojeného království použily střely Hellfire a kanóny ke zničení anebo vyřazení velitelských a řídících vozidel, bunkr s palpostem a tři tanky."

V noci na pátek letadla Typhoon a Tornado zase zničila vojenský sklad u Vaddánu a vyzbrojená terénní vozidla.

Podpora rebelů

NATO prohlašuje, že postupuje v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN o nutnosti zajistit ochranu libyjských civilistů před Kaddáfího silami. Podle mnohých expertů ale poskytuje vzdušnou podporu povstalcům usilujících o Kaddáfího svržení. Francie jim poskytla i 40 tun výzbroje, uvedl tento týden list Le Figaro. [celá zpráva]