Dumas uvedl, že v nemocnicích viděl několik obětí náletů a že lékaři, s nimiž se potkal, ošetřili přes 20 000 zraněných.

„Je to brutální agrese vůči suverénní zemi,“ řekl Dumas v neděli v Tripolisu. „NATO vede vojenskou akci proti civilistům s umělým, velmi umělým krytím ze strany Spojených národů.“

Podrobnější vyjádření dá Dumas po návratu do Francie poté, co si podrobněji prostuduje všechny dokumenty. Dumas taky uvedl, že je ochoten Kaddáfího i hájit, pokud by byl vydán a postaven před mezinárodní trestní soud v Haagu.

I AFP ale uvádí, že pokud se ukáže, že v Zlitánu zahynuli civilisté, obraz NATO to poškodí. NATO útok v okolí potvrdilo, oznámilo, že jeho letadla v neděli zničila asi 20 vojenských objektů a aut.

Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen v pondělí prohlásil, že je NATO v Libyi úspěšné. "Zásadním způsobem jsme omezili Kaddáfího možnosti zabíjet vlastní lidi. Jeho vláda se blíží svému konci. Je ve stále větší izolaci doma i v cizině," řekl.

Zuma hledá řešení

Do Tripolisu v pondělí přiletěl jihoafrický prezident Jacob Zuma, který chce jednat s Kaddáfím o dosažení příměří. Zastupuje Africkou unii. Je to už druhý pokus Africké unie dosáhnout příměří. První nabídku odmítli rebelové, protože v návrhu nebylo zahrnuto, že Kaddáfí odstoupí. Nezmiňovala budoucí osud svérázného plukovníka.

Africká unie nyní hraje klíčovou roli při jednáních, v pátek zastupující libyjský ministr zahraničí Chálid Kaím řekl, že jakékoli diplomatická iniciativa včetně ruské musí jít přes Africkou unii, píše list New York Times, který o Zumově příletu informuje.

Minulý týden Africké unie na zasedání v Addis Abebě odsoudila NATO, že při své letecké kampani překročilo mandát rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1973.