Podle mluvčího německé armády vyjela v pátek večer proti německým jednotkám dvě civilní vozidla, která nereagovala na výzvy k zastavení. Obrněný transportér proto na jedno z aut zahájil palbu a zničil ho, uvedla agentura DPA. Ve voze ale seděli vojáci afghánské armády.

Afghánci vezli zásoby pro jednotky ve vesnici Chakání v provincii  Kundúz.

V pátek se německý kontingent v Afghánistánu stal rovněž terčem útoku povstalců z radikálního hnutí Tálibán. Radikálové zaútočili na německé vojáky, když společně s afghánskými jednotkami hledali miny v severní části země. V bojích zahynuli tři Němci. Dalších pět německých vojáků bylo vážně zraněno, když jejich vozidlo najelo na výbušninu.

Také Severoatlantická aliance v sobotu oznámila, že v pátek na jihu země zahynul jeden voják z mezinárodních sil. Podle zdrojů NATO vojáka zabila nastražená bomba, jeho národnost a bližší určení místa incidentu však aliance neupřesnila. Na jihu Afghánistánu nicméně působí především americké jednotky.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Na severu Afghánistánu v současnosti působí kolem 4300 německých vojáků. Kancléřka Angela Merkelová koncem ledna německé občany připravovala na to, že obětí mezi vojáky může přibývat. Německý parlament tehdy schválil rozšíření německého kontingentu až na 5350 vojáků.

Oblast působení Bundeswehru na severu Afghánistánu platila dlouho za poměrně poklidnou, v posledních měsících se však stávala stále rizikovější. Ozbrojené střety s povstalci jsou dnes pro německé vojáky běžnou součástí všedního dne, poznamenala agentura DPA.