Obyvatelé údolí Svát potvrdili, že radikálové v rozhlase oznámili dohodu o příměří. Má umožnit oběma stranám pohřbít mrtvé Radikálové vypověděli dohodu o příměří v půlce července poté, co armáda zasáhla v islámábádské Červené mešitě.

Údolí Svát je dějištěm intenzivních střetů od počátku minulého týdne. Ukrývají se v něm stoupenci radikálního duchovního Maulána Fazlulláha, kteří se řídí islámským právem šaría.

Boje propukly, když vláda vyslala do oblasti další vojáky, takže jejich počet vzrostl na dva tisíce. Radikálové zaútočili na vojenský konvoj a sťali zajaté vojáky, které zadržovali už od srpna.

Rozporné údaje o ztrátách

Podle oficiálního představitele pákistánské armády, který si nepřál být jmenován, zabili ozbrojenci v pátek 16 vládních vojáků, když v údolí vyhodili do vzduchu nákladní automobil, v němž vojáci jeli. Oficiálně armáda, která nasadila i dělostřelectvo a letectvo, ztráty nepotvrdila, zato oznámila, že způsobila značné ztráty povstalcům.

"Podle zpráv, které mám od policie a pohraničních jednotek, (v neděli) přišlo o život 50 až 60 radikálů," uvedl generálmajor Vahíd Aršád. Radikálové to ale popírají. Kvůli bojům utekly z turisty vyhledávané oblasti již tisíce místních obyvatel. Zavřeny jsou úřady, školy i obchody.

Fazlulláh sympatizuje s afghánským fundamentalistickým hnutím Taliban a snaží se po jeho vzoru zavést v oblasti islámské právo šaría. V minulých dnech vyzýval obyvatele ke svaté válce (džihádu) proti pákistánským představitelům.