Hlavní obsah
 

Žluté vesty po měsících vyšly do ulic, zadrženo bylo 193 lidí

Příznivci hnutí žlutých vest v sobotu ve Francii obnovili své protesty proti vládě a prezidentovi Emmanuelu Macronovi, které byly utlumeny kvůli koronavirové krizi. Agentura AFP uvedla, že v Paříži vyšly do ulic stovky lidí. Policie 193 z nich zadržela a proti demonstrantům použila také slzný plyn.

 
Žluté vesty po měsících vyšly do ulic, zadrženo bylo 193 lidí

Organizátoři demonstrací doufají, že se čerstvých protestů v různých městech Francie zúčastní tisíce lidí. V částech pařížského centra, jako na hlavní třídě Champs-Elysées, policie demonstrace zakázala. Dočasně byly uzavřeny také některé stanice metra.

Protestující se v sobotu shromáždili na dvou pařížských náměstích a vydali se na pochody schválené policií. Bezpečnostní síly zakročily slzným plynem, když se účastníci jednoho z průvodů odchýlili od vytyčené trasy a někteří z nich zapálili odpadkové koše a auto.

Protivládní protesty žlutých vest začaly v listopadu 2018. Na první demonstraci přišlo 280.000 lidí, postupně ale podpora veřejnosti klesala. Část požadavků žlutých vest přejali odboráři, kteří ochromili provoz ve Francii na přelomu loňského a letošního roku. Těm se nelíbila především plánovaná důchodová reforma. S pandemií a celostátní karanténou, která ve Francii začala v polovině března, ale utichly i jejich hlasy.

Obnovené protesty přicházejí v době, kdy se Francie potýká s druhou vlnou nákazy. Ve čtvrtek francouzské úřady zaznamenaly téměř 10.000 nových případů nemoci covid-19.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků