Hlavní obsah
Účastníci vrcholné schůzky zemí skupiny G20 v Hamburku Foto: Ludovic Marin, Reuters

Vyjednavači G20 našli cestu ke společnému prohlášení

Vyjednavačům na summitu skupiny velkých světových ekonomik G20 v Hamburku se podařilo najít cestu ke společnému závěrečnému prohlášení. S odvoláním na diplomata z Evropské unie to v sobotu uvedla agentura Reuters, podle níž zbývá dořešit jednu otázku týkající se ochrany klimatu.

Účastníci vrcholné schůzky zemí skupiny G20 v Hamburku Foto: Ludovic Marin, Reuters
Vyjednavači G20 našli cestu ke společnému prohlášení

O tom, zda se podaří schválit závěrečné prohlášení, panovaly během dvoudenního summitu pochybnosti. Jejich příčinou byly zejména rozdílné názory americké delegace na volný obchod a na ochranu klimatu. Americký prezident Donald Trump opakovaně hovoří o zavedení protekcionistických opatření a odmítá naplňovat pařížskou dohodu o ochraně klimatu. Ostatní členové G20 naopak podporují obchod bez bariér a stojí i za pařížskou dohodou o klimatu.

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek přiznala, že diskuse jsou mimořádně složité a předpovídala, že vyjednavače ještě čeká hodně práce. [celá zpráva]

Sporné klima

Nyní se zdá, že v otázce volného obchodu našli takové formulace, které mohou podpořit všichni účastníci summitu. Podle agentury DPA spočívá kompromis v tom, že se skupina G20 přihlásí k volnému obchodu bez protekcionismu, zároveň ale uzná roli "legitimních obranných instrumentů" v takovém obchodě.

V otázce klimatu se poslední sporný bod podle DPA týká požadavku Spojených států, aby v závěrečné deklaraci bylo zmíněno ekologicky čisté využití fosilních paliv. Jinak návrh počítá s tím, že se v něm 19 členů G20 přihlásí k naplňování pařížské dohody o ochraně klimatu a zároveň vezmou na vědomí odlišný postoj USA.

Členy G20 jsou Spojené státy, Británie, Francie, Německo, Itálie, Kanada, Japonsko, Rusko, Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Jižní Korea, Mexiko, Saúdská Arábie, Jihoafrická republika a Turecko. K nim se pak samostatně řadí Evropská unie jako dvacátý člen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků