Hlavní obsah
Boris Johnson chce vyvést Británii z EU ať už s dohodou, nebo bez ní. Foto: Darren Staples, Reuters

Volný pohyb má při brexitu bez dohody skončit už 31. října, tvrdí britská média

Britské ministerstvo vnitra plánuje ukončit volný pohyb občanů zemí Evropské unie v případě brexitu bez dohody hned 31. října, kdy má Británie podle plánů EU opustit, píší britská média. Sdružení the3million, které hájí zájmy 3,6 milionu občanů Unie žijících ve Spojeném království, to označilo za lehkomyslnost, která otevírá cestu k diskriminaci.

Boris Johnson chce vyvést Británii z EU ať už s dohodou, nebo bez ní. Foto: Darren Staples, Reuters
Volný pohyb má při brexitu bez dohody skončit už 31. října, tvrdí britská média

Ukončení volného pohybu občanů unijních států je dlouhodobou vládní politikou. Kabinet premiérky Theresy Mayové, kterou na konci července vystřídal v úřadě Boris Johnson, však plánoval přechodná opatření i v případě brexitu bez dohody. Ta měla trvat do prosince 2020 a zachovat některá stávající pravidla, připomněl server Politico.

Podle listu Mail on Sunday ale ministryně vnitra Priti Patelová zadala úředníkům, aby našli způsob, jak ukončit volný pohyb osob už za osm týdnů. Do brexitu zbývá 73 dní. Server Independent píše, že Patelová, která je zastánkyní rázné odluky země od EU, usiluje o ukončení volného pohybu, ačkoli není připraven žádný náhradní systém.

Pro prosazení svého záměru chce obejít parlament, který by se proti tomu patrně postavil. „Děje se tak navzdory varování před chaosem a tím, že by se lidé ocitli v právním vakuu,“ dodal server.

Opoziční prounijní liberální demokraté označili tyto přípravy za brutální. Patelová je podle nich odtržená od reality.

„Co by to znamenalo pro unijní občany, kteří žijí ve Spojeném království, odcestovali do zahraničí a pak se chtěli vrátit?“ řekl mluvčí liberálních demokratů pro otázky vnitra Ed Davey. Vedlo by to podle něj k absurdním situacím, kdy například zdravotní sestra z unijní země, která bude během brexitu na dovolené v zahraničí, se nebude smět volně vrátit.

Britská média spekulují, že zprávy o ukončení volného pohybu osob k 31. říjnu mají do Bruselu vyslat signál o nekompromisním postoji Londýna s cílem dosáhnout nových jednání o brexitové dohodě. To EU odmítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků